Co, gdzie, kiedy?

  • 19 maja 2023
  • 13 czerwca 2023
  • wyświetleń: 4270

Ważne jest wyrobienie nawyków i wychodzenie z domu z butelką wody

Wypijanie przynajmniej 1,5 litra wody dziennie jest niezbędne dla prawidłowej pracy organizmu - przekonywała dr Agnieszka Jabłeka podczas konferencji "Pij wodę, żyj" w pszczyńskim starostwie. Na wydarzenie Barbara Bandoła, starosta pszczyńska zaprosiła seniorów i opiekunów osób starszych, by uświadomić rolę wody w organizmie człowieka.

Konferencja „Pij wodę, żyj” w pszczyńskim starostwie - 12.06.2023 · fot. powiat


Konferencję otworzył sekretarz powiatu, Szymon Sekta, a do licznie zgromadzonych seniorów zwróciła się również starosta Barbara Bandoła, która zaznaczyła, że wydarzeniu patronuje Forum Seniorów Powiatu Pszczyńskiego, czyli gremium doradcze, konsultacyjne i inicjatywne, reprezentujące środowiska seniorów z terenu każdej gminy powiatu pszczyńskiego.

Dr Agnieszka Jabłeka, specjalistka z zakresu geriatrii i chorób wewnętrznych zwróciła uwagę na rolę, jaką odgrywa woda w utrzymaniu zdrowia, jak rozpoznać objawy odwodnienia i zapobiec mu w okresie letnim. Zaznaczyła, że codziennie w swojej pracy zawodowej pomaga osobom, które na skutek odwodnienia trafiły do szpitala, a zawroty głowy, niskie ciśnienie, zasłabnięcia to typowe jego objawy.

- Niestety, z wiekiem przestajemy czuć pragnienie, dlatego tak ważne jest wyrobienie właściwych nawyków, wychodzenie z domu z butelką wody. Bardzo ważne jest, żeby wdrożyć picie na co dzień. Wyeliminować myślenie, że nie biorę wody, bo będę musiała iść do toalety. To nie wymaga wysiłku, ale uświadomienia sobie problemu - mówiła dr Jabłeka. I zachęcała do używania butelek wielorazowego użytku. - Woda dużo kosztuje. Jak kupujecie w markecie najtańszą wodę, to ona jest gorszej jakości niż woda z kranu. A wystarczy wielorazowa butelka, dobra woda w kranie i możecie iść z tym w świat - przekonywała.

Przyjmowanie minimum 1,5 l wody jest niezbędne dla prawidłowej pracy organizmu. Prelegentka zaznaczała, że czasem sami siebie okłamujemy. Bo szklanka szklance nierówna, albo twierdzimy, że dużo pijemy, ale przyjmujemy głównie płyny, które zamiast nas nawadniać, to nas odwadniają, jak kawa, herbata czy alkohol.

W drugiej części spotkania dr Jabłeka mówiła o prawidłowym przyjmowaniu leków. O tym, że lekarstwa trzeba popijać wodą, a nie kawą czy sokiem.

- Trzeba się zastanowić co z tym lekiem dzieje się po połknięciu? Część tabletek rozpuszcza się w żołądku, a część wędruje do jelit i rozpuszcza się w jelitach. I jak nie ma wody w jelicie, tabletka się nie rozpuści. Dlatego nie wystarczy jednym łykiem wody popić tabletki. Trzeba wypić wody więcej, przynajmniej 50-100 ml - mówiła dr Jabłeka. Dodała też, że nie należy popijać leków sokami owocowymi, szczególnie grejpfrutowym, pomarańczowym czy aroniowym. Nie powinno się też popijać tabletek mlekiem, kefirem ani maślanką, ani połykać wszystkich tabletek naraz.

Podczas konferencji o odpowiednie nawodnienie jej uczestników zadbało Uzdrowisko Goczałkowice-Zdrój, przekazując naturalną wodę mineralną "Goczała - nowość pod marką uzdrowiska.

ar, BM / pless.pl

źródło: Powiat Pszczyński

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu pless.pl zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.