pless.pl

Reklama

Co, gdzie, kiedy?

  • 17 maja 2023
  • 28 maja 2023
  • wyświetleń: 1498

Koncert Nadzwyczajny w Muzeum Zamkowym w Pszczynie

Za nami:

28 maja odbędzie się niecodzienne wydarzenie muzyczne w Sali Lustrzanej Muzeum Zamkowego w Pszczynie - europejskie prawykonanie "Kwartetu fletowego Es-dur" op. 22 Hr. Bolko von Hochberga.

Reklama

Kompozycję Bolka wraz z dopełniającymi repertuar koncertu kwartetami fletowymi Wolfganga Amadeusza Mozarta, wykonają znakomici artyści: Łukasz Długosz (flet), Jakub Łysik (skrzypce) Malwina Tkaczyk (altówka) oraz Paulina Grondys (wiolonczela).

Bilety można zakupić on-line oraz w kasie Muzeum.

Koncert Nadzwyczajny w Muzeum Zamkowym w Pszczynie


Dyplomata i kompozytor, propagator muzyki - Jan Henryk XIV Bolko Graf von Hochberg z Roztoki (1843-1926), był najmłodszym synem Jana Henryka X i jego pierwszej żony Idy Filipiny von Stechow i bratem księcia pszczyńskiego Jana Henryka XI, z którym pozostawał w serdecznych relacjach, wielokrotnie goszcząc na zamku w Pszczynie.

Bolko studiował prawo i nauki o państwie w Bonn i Berlinie, następnie zgłębiał tajniki kompozycji jako uczeń Fryderyka Kiela. Jest autorem ponad 60 utworów w stylu klasyczno-romantycznym: oper, symfonii, utworów na instrumenty smyczkowe oraz koncertów fortepianowych, a także pieśni solowych i chóralnych. Za szczególnie udaną uważa się jego twórczość kameralną: tria (trio fortepianowe op. 35), kwartety (zwłaszcza fortepianowy op. 37) i kwintety fortepianowe.

Hr. Bolko von Hochberg
Hr. Bolko von Hochberg · fot. Zbiory Muzeum Zamkowego w Pszczynie


Hrabia Bolko był także świetnym organizatorem życia muzycznego i wielkim propagatorem muzyki wśród społeczeństwa. W 1876 roku zainicjował Śląskie Festiwale Muzyczne w Görlitz (Zgorzelcu), organizowane po dziś dzień. Przez kilkanaście lat piastował stanowisko dyrektora Królewskiego Instytutu Teatrów w Berlinie.

Jego kompozycje były wielokrotnie publikowane. Później zapomniane, powracają do repertuarów koncertów dzięki działalności jego prawnuka hr. Petera von Hochberga oraz Muzeum Zamkowego w Pszczynie.

BM / pless.pl

źródło: Muzeum Zamkowe

Reklama

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu pless.pl zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.