pless.pl

Reklama

Co, gdzie, kiedy?

  • 4 stycznia 2022
  • 19 stycznia 2022
  • wyświetleń: 1491

Wykład: Najazd Mongołów na środkową Europę i Śląsk w 1241 r.

Za nami:

W ramach spotkań Klubu Miłośników Historii Gminna Biblioteka Publiczna w Pawłowicach zaprasza na wykład prof. Mariana Małeckiego pt. "Najazd Mongołów na środkową Europę i Śląsk w 1241 r."

Marian Małecki
Prof. Marian Małecki · fot. materiały prasowe


Prof. Marian Małecki jest pszczynianinem, pracownikiem naukowym Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie oraz Wyższej Szkoły Administracji w Bielsku-Białej. Jest autorem wielu książek oraz artykułów naukowych. W Pszczynie Marian Małecki przewodniczy "Pro Memoria - Stowarzyszeniu Bitwy pod Pszczyną 1939", które w 2014 roku uruchomiło Muzeum Militarnych Dziejów Śląska.

Tematem spotkania będzie najazd mongolski na Polskę, który był dywersją działań na Węgrzech. Niosący pożogę marsz, swój punkt kulminacyjny osiągnął na polach legnickich - 9 kwietnia 1241 r. odbyła się bitwa, z której "z tarczą" wyszli najeźdźcy. W starciu tym zginął, wiodący rycerstwo śląskie - książę Henryk Pobożny, syn księcia Henryka Brodatego.

Wykład odbędzie się 19 stycznia (środa) o godz. 17:00 w Czytelni GBP.

ar / pless.pl
źródło: GBP w Pawłowicach

Reklama

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu pless.pl zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.