pless.pl - medium nr 1 w Pszczynie

Reklama

Co, gdzie, kiedy?

  • 11 sierpnia 2021
  • 11 września 2021
  • wyświetleń: 5915

Projekty dla powiatu pszczyńskiego w MBO. Trwa głosowanie!

Rozpoczęło się głosowanie na zadania finansowane z Marszałkowskiego Budżetu Obywatelskiego. Potrwa między 1 a 19 września. Jakie projekty są przeznaczone dla mieszkańców powiatu pszczyńskiego? Wśrod projektów, na które można zagłosować, jest Inhalatorium z Eko-zakątkiem w Goczałkowicach-Zdroju!

pszczyna z lotu ptaka, rynek, starówka, ratusz
Pszczyna z lotu ptaka · fot. UM Pszczyna


W III edycji MBO do rozdysponowania jest 10 mln złotych, w tym 5 mln na zadania w puli EKO oraz 5 mln zł na zadania w puli REGIO. W ramach utworzonej w tegorocznej edycji puli EKO o głosy mieszkańców będzie walczyć 28 zadań opiewających na łączną kwotę blisko 17 mln złotych.

Na listę zadań dopuszczonych do głosowania trafiło łącznie 120 zadań zgłoszonych przez mieszkańców całego regionu. Wśród tych, które zostały pozytywnie zweryfikowane są te, które między innymi charakteryzują się organizacją wydarzeń kulturalnych, sportowych oraz edukacyjnych, jak również zadania inwestycyjne.

We wrześniu mieszkańcy będą mogli wybierać zadania w puli REGIO wśród poszczególnych podregionów. Dla powiatów bieruńsko-lędzińskiego, pszczyńskiego oraz miasta na prawach powiatu: Katowice, Mysłowice, Tychy zatwierdzono 13 zadań na łączną kwotę 1 758 488 zł. Które projekty dotyczą konkretnie powiatu pszczyńskiego?

Zatwierdzone zadania dla powiatu pszczyńskiego, na które zagłosujemy1. Wiedza i rozrywka dla Ciebie - zdalny dostęp do ebooków, audiobooków i kursów multimedialnych.Projekt zakłada zakup dostępu do multimedialnej biblioteki cyfrowej zawierającej ponad 30 000 pozycji w postaci ebooków, audiobooków i kursów multimedialnych, z której czytelnicy będą mogli korzystać 24 godziny na dobę, 7 dni w tygodniu, z dowolnego miejsca oraz na dowolnym urządzeniu z dostępem do Internetu. Baza będzie obejmować najnowszą literaturę, zarówno specjalistyczną - naukową i edukacyjną, jak i literaturę piękną, popularną, popularnonaukową, poradniki oraz przewodniki. Mieszkańcy będą mogli otrzymać kody dostępu w Pedagogicznej Bibliotece Wojewódzkiej w Katowicach oraz jej filiach w Mysłowicach, Pszczynie i Tychach.

Szacunkowy koszt zadania: 36 tys. zł.

2. Żyj aktywnie, żyj pozytywnie i ćwicz z nami sztuki walkiSztuki walki uczą nie tylko technik samoobrony, ale też panowania nad swoim ciałem oraz swoimi emocjami. Umiejętność poznania swojego ciała, zwiększenie sprawności fizycznej, nauka kontrolowania emocji - te aspekty przybliżą warsztaty w powiecie bieruńsko-lędzińskim, pszczyńskim, a także w Katowicach, Mysłowicach i Tychach, które będą prowadzone przez okres 8 miesięcy. Każdy kurs sztuk walki będzie prowadzony w formie 7 treningów, które będą odbywać się każdorazowo w w innej lokalizacji.( szkoły, domy kultury oraz kluby osiedlowe) Na kursach tych, będziemy przedstawiać
podstawowe techniki samoobrony, uczyć poprawnych zachowań w przypadku ataku i zachęcać do aktywnego spędzania czasu. Każdy z kursów uatrakcyjnimy pokazem sztuk walki wykonanym przez profesjonalistów. Zajęcia będą bezpłatne dla mieszkańców.

Szacunkowy koszt zadania: 68 tys. 120 zł.

3. Życie na sportowo - życie na zdrowoProjekt zakłada przeprowadzenie zawodów lekkoatletycznych dla wszystkich klas szkół podstawowych, szkół ponadpodstawowych oraz osób dorosłych. Zawody będą dotyczyły dyscyplin takich jak: bieg przełajowy, skok w dal, rzut piłeczką palantową, skok w dal, skok wzwyż, kula, oszczep. Zawody odbędą się na stadionie lekkoatletycznym w Pszczynie. Wezmą w nich udział mieszkańcy co najmniej dwóch powiatów - około 1200 osób. Będzie to program umożliwiający powszechną dostępność usług w zakresie kultury fizycznej o wysokim standardzie, upowszechniających aktywny styl życia oraz sposoby walki ze skutkami pandemii.

Szacunkowy koszt zadania: 114 tys. 200 zł.

4. Wygrajmy z rakiem!Projekt zakłada podniesienie jakości i dostępności do wysokospecjalistycznej diagnostyki poprzez doposażenie Pracowni USG Katowickiego Centrum Onkologii w nowoczesny aparat ultrasonograficzny.

Bezpośrednim celem zadania jest podniesienie jakości i dostępności do procedur diagnostycznych w warunkach poradnianych, jako kontynuacja rozpoznania i leczenia chorób nowotworowych mieszkańców Katowic, Tychów, Mysłowic, powiatów biueruńsko-lędzińskiego oraz pszczyńskiego, a także pozostałej części województwa śląskiego poprzez zakup nowoczesnego aparatu ultrasonograficznego. Zapewnienie wysokiej jakości diagnostyki za pomocą wielodyscyplinarnego aparatu USG z 4 głowicami pozwoli zmniejszyć zachorowalność i umieralność na choroby nowotworowe pacjentów Katowickiego Centrum Onkologii. Projekt w znaczącym stopniu przyczyni się do wykrywania nowotworów w stadium początkowym oraz oceny innych zmian chorobowych. Dzięki realizacji zadania wzrosną możliwości diagnostyczne ośrodka.

Szacunkowy koszt zadania: 375 tys. zł

5. Aktywni, zdrowi, bezpieczni - zajęcia samoobrony i sportów walki dla dzieci i młodzieżyTreningi będą prowadzone przez trenerów sztuk i sportów walki w powiatach. Będą to ogólnorozwojowe zajecia sportowe z elementami samoobrony (treningi prowadzić będą licencjonowani trenerzy oraz instruktorzy sportów walki min : JU-JITSU , KICKBOXINGU ,JUDO BOKSU,TAEKWONDO).

Celem projektu jest wyrównanie szans poprzez dążenie do wszechstronnego rozwoju osobowego w wymiarze fizycznym psychicznym zdrowotnym i społecznym. Zajęcia w systemie 32 treningów 60- minutowych raz w tygodniu w miesiącach maj - grudzień 2022. Zadanie skierowane dla dzieci i młodzieży w wieku 8-16 lat w grupie 10-15 uczestników. Prócz zajęć sportowych prowadzone będą zajęcia z podstaw pierwszej pomocy oraz psychologicznych pozwalających na rozładowanie
napięć emocjonalnych. Aktywne spędzanie czasu wolnego w gronie rówieśników z elementami rywalizacji sportowej ,promowany zdrowy styl życia i wszechstronny rozwój młodego człowieka poprzez sport. Zajęcia będą bezpłatne dla wszystkich uczestników.

Szacunkowy koszt zadania: 243 tys. 510 zł.

6. Inhalatorium z Eko-zakątkiem w Goczałkowicach - Zdroju

Celem zadania jest uporządkowanie zaniedbanego, zalesionego terenu pomiędzy ul. Borowinową a Uzdrowiskową. W ramach projektu planuje się budowę m.in: hybrydowej tężni solankowej (inhalatorium+tężnia), wiaty samochodowej wyposażonej w stanowiska ładowania samochodów elektrycznych, rowerów i hulajnóg zasilanej instalacją fotowoltaiczną, ścieżek ekologicznych oraz utworzenie: zbiornika wody deszczowej, poletek doświadczalnych, mających na celu weryfikację możliwości wykorzystania borowiny pozabiegowej w ramach obiegu zamkniętego, domków dla jeży i hoteli dla owadów istotnych dla bylin i krzewów na poletkach, budek lęgowych dla ptaków i nietoperzy, poidełek i innych elementów przyjaznych rodzimej faunie, "żywej" kopuły - ogrodzenia studni głębinowej.

Z efektów projektu będą mogli skorzystać mieszkańcy całego województwa, turyści i kuracjusze, zarówno dorośli jak i dzieci.

Szacunkowy koszt zadania: 1 mln 178 tys. zł.

7. Udostępnienie rzeki Wisły na potrzeby organizacji turystyki kajakowejCelem projektu jest udostępnienie rzeki Wisły na odcinku od Zalewu Goczałkowickiego do okolic Bierunia na potrzeby stworzenia szlaku kajakowego. Będzie to całkiem nowy produkt turystyczny, bo Wisła, pomimo oczywistego potencjału, nie jest wykorzystywana do turystyki kajakowej. Zakłada się oczyszczenie brzegów rzeki oraz koryta z zalegających śmieci oraz wykonanie oznakowania kajakowego wzdłuż całego szlaku, informującego o miejscach niebezpiecznych, koniecznych przenoskach, mijanych miejscowościach oraz kilometrażu rzeki. W ramach projektu zakłada się przygotowanie i wyposażenie kilku punktów przystankowych na trasie spływu, z miejscami do wodowania kajaków oraz opracowanie i wydrukowanie mapy szlaku kajakowego z krótkim przewodnikiem opisującym atrakcje turystyczne i przyrodnicze okolicy.

Szacunkowy koszt zadania: 223 tys. 150 zł.

Pełną lista zadań dla wszystkich podregionów można znaleźć na stronie MBO:
bo.slaskie.pl/content/lista-zadan-dopuszczonych-do-glosowania-w-iii-edycji-mbo


Wyniki głosowania mieszkańców i zadania, które trafią do realizacji poznamy we wrześniu.

ar / pless.pl, źródło: UG Goczałkowice-Zdrój, Urząd Marszałkowski

Reklama

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu pless.pl zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.