Praca Pszczyna Praca Pszczyna

pless.pl - medium nr 1 w Pszczynie

REKLAMA

Co, gdzie, kiedy?

  • 16 września 2020
  • wczoraj, 15:15
  • wyświetleń: 4560

Spotkanie z Mariuszem Szczygłem przeniesione do internetu

Jeśli chcesz otrzymywać powiadomienia o nowych artykułach z tematu "Miejska biblioteka" podaj

W związku z obecną sytuacją epidemiologiczną spotkanie z Mariuszem Szczygłem w Pszczyńskim Centrum Kultury zostało odwołane. Wydarzenie zostaje jednak przeniesione do sieci!

Miejsko-Powiatowa Biblioteka Publiczna w Pszczynie


O szczegółach, w tym o terminie spotkania, organizator - Miejsko-Powiatowa Biblioteka Publiczna w Pszczynie poinformuje wkrótce. Z cenionym reportażystą porozmawiamy m.in. o jego najnowszej publikacji - "Osobistym Przewodniku po Pradze".

"Osobisty przewodnik po Pradze" to jubileuszowy, 10. tytuł Mariusza Szczygła, który ukazuje się dwadzieścia lat po pierwszym wyjeździe autora do Pragi wiosną 2000 roku, kiedy to uwiodły go miasto i język.

Jak sam mówi, książka ta wzięła się ze zdenerwowania: "Od momentu pierwszych moich publikacji o Pradze nie ma tygodnia, żebym nie dostał pytania o jakieś miejsca magiczne, ważne, osobiste. Ma to być oczywiście Praga bez mostu Karola i bez Hradczan. Nadmiar tych próśb, a zwłaszcza niemożność odpisywania na wszystkie, zaczął mnie irytować, postanowiłem więc zamienić to uczucie w coś pozytywnego. Napisałem przewodnik, do którego wszystkich będę teraz odsyłał".

Mariusz Szczygieł (ur. 1966) to reporter, pisarz. Oprócz Hanny Krall jest najczęściej przekładanym z żyjących polskich reporterów; jego książki zostały przetłumaczone na 19 języków. Za "Gottland" zdobył Europejską Nagrodę Książkową 2009. Zdobył tytułu Dziennikarz Roku 2013 w konkursie Grand Press. Trzy razy był nominowany do Nagrody Literackiej NIKE, którą otrzymał w 2019 roku za książkę "Nie ma" (zarówno w głosowaniu jury jak i czytelników). Debiutował w wieku 16 lat w tygodniku "Na przełaj". W latach 90. znany z prowadzenia talk show "Na każdy temat". Czechofil, autor książek o Czechach. Ostatnia - "Osobisty przewodnik po Pradze", wydana w maju 2020 roku, w ciągu tygodnia od ukazania się trafiła na listy bestsellerów. Jest prezesem Fundacji Instytut Reportażu, która prowadzi znaną w Warszawie księgarnio-kawiarnię Wrzenie świata oraz wydawnictwo książkowe Dowody na Istnienie. Jest autorem cotygodniowej rubryki "Szczygieł poluje na prawdę" w tygodniku reporterów "Duży Format" - dodatku do "Gazety Wyborczej".

Prowadzenie: Elżbieta Goraus.

Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury.

ar / pless.pl, źródło: MPBP Pszczyna

REKLAMA - BANER POD ARTYKUŁEM

Miejska biblioteka

Jeśli chcesz otrzymywać powiadomienia o nowych artykułach z tematu "Miejska biblioteka" podaj

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu pless.pl zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.