pless.pl - medium nr 1 w Pszczynie

Edukacja

  • 20 kwietnia 2007
  • wyświetleń: 9898

Konkurs ortograficzny w Goczałkowicach

Wczoraj, 19 kwietnia w godzinach porannych w Gimnazjum w Goczałkowicach-Zdroju odbył się już VIII Międzygimnazjalny Konkurs Ortograficzny o tytuł "Mistrza Ortografii Ziemi Pszczyńskiej". Odbywał się on pod patronatem Katedry Dydaktyki Języka i Literatury Polskiej Uniwersytetu Śląskiego, a tekst dyktanda przygotowała pani dr Danuta Krzyżyk - pracownik naukowy Zakładu Dydaktyki Języka Polskiego.

Dyktando rozpoczęło się od odczytania przez panią wicedyrektor pisma z Uniwersytetu Śląskiego od pani prof. UŚ dr hab. Heleny Synowiec i dr Danuty Krzyżyk, w którym życzyły uczestnikom powodzenia w konkursowych zmaganiach, a nauczycielom - zadowolenia z ortograficznych osiągnięć swoich uczniów.

W konkursie rywalizowało 27 uczniów z 12 gimnazjów. Byli przedstawiciele gimnazjów z: Suszca, Miedźnej, Woli, Kobióra, Studzionki, Kryr, Czechowic-Dziedzic, Pszczyny i Goczałkowic-Zdroju. Komisji konkursowej przewodniczyła mgr Sylwia Dziędziel-Penszor z Gimnazjum nr 4 w Pszczynie. Z dyktandem konkursowym najlepiej poradziła sobie gimnazjalistka z Suszca.

Konkurs ortograficzny w Goczałkowicach · fot.


Oto tekst dyktanda, z którym mogą się zmierzyć wszyscy zainteresowani:

Detektywistyczna harówka

Trzmiel łąkowy, wirtuoz wśród rzesz owadzich detektywów, żwawym krokiem przemierzał wzdłuż i wszerz, a także w poprzek i na przełaj podmokłą łąkę, którą porastały: trybula, rzeżucha, chabry. Żując miąższ gorzkawego orzecha, czochrając od czasu do czasu swą bujną czuprynę, próbował zebrać rozpierzchłe, wpółsenne o tak wczesnej porze myśli. Musiał bowiem rozwiązać kolejną kryminalną zagadkę. Półgłosem powtarzał dotychczas znane i już uporządkowane fakty, wysuwał szereg hipotez, rzetelnie analizował zeznania świadków, które w wielu punktach były niestety rozbieżne. Oto trzy dni temu przepadło bez wieści dziecko, istne chucherko, strzępotka ruczajnika. Żmudne poszukiwania, które prowadziła rodzina i przyjaciele, nie przyniosły żadnych rezultatów. Struchlała z przerażenia matka, świadoma czyhających zewsząd niebezpieczeństw, zwróciła się z prośbą o pomoc do zadzierzystego owadziego detektywa. Ten oczywiście nie odmówił wsparcia i wraz ze swym nieco rozhukanym pomocnikiem, zgrzypikiem twardzielem, natychmiast zabrał się do pracy.

Trzmiel, który w tym detektywistycznym duecie pracował mózgiem, nie miał najmniejszych wątpliwości, że szkrab został uprowadzony. Wśród owadów są niestety czarne charaktery, które nie mają ani krzty honoru, którym zupełnie obce są dobre obyczaje, a przyjemność sprawia im znęcanie się nad drugimi. Niepodobna było się pomylić: [tu wariantywnie może być myślnik] ten odrażający postępek to na pewno dzieło któregoś z nich. Jako że sprawa była skomplikowana i jednocześnie drażliwa, trzmiel musiał działać chybko, ale równocześnie uważnie i konsekwentnie. Niezwłocznie więc wytypował pół tuzina podejrzanych, później rozważył wszystkie za i przeciw. Po głębokim namyśle odrzucił pięć kandydatur. Nie ulegało wątpliwości, że sprawcą tego ohydnego przestępstwa jest znany hochsztapler, pasożyt gąsienic motyli, superzbir, czyli po prostu pastwica. Trzmiel ze zgrzypikiem samowtór udali się do dobrze strzeżonej i ukrytej w zbutwiałym pniu czeremchy siedziby ponurej pastwicy. Wtenczas tej ostatniej na widok chwackich detektywów zrzedła mina, ale nie zamierzała rzęzić z przerażenia i nadal zachowywała się hardo, a nawet przez dłuższą chwilę stawiała opór. Dopiero pokaz umiejętności krzepkiego zgrzypika twardziela zmusił ją do uległości i zmiany zdania. Maluch strzępotka ruczajnika został uwolniony z czułek ciemięzcy i oddany pod opiekuńcze skrzydła matki.


Wyniki konkursu:
I miejsce i tytuł "Mistrzyni Ortografii Ziemi Pszczyńskiej" uzyskała Monika Matyasik z Gimnazjum w Suszcu.
II miejsce zajął  Przemysław Fiała z Gimnazjum nr 4 w Pszczynie.
III miejsce uzyskały: Dorota Goc z Gimnazjum nr 4 w Pszczynie i Joanna Roj z Gimnazjum w Kobiórze.

Wszyscy uczestnicy otrzymali dyplomy, a laureaci nagrody książkowe i drobne upominki ufundowane przez Gdańskie Wydawnictwo Oświatowe. Mistrzyni - Monika Matyasik - otrzymała okolicznościowy medal. Organizatorzy zapraszają do zmagań z ortografią w kolejnych edycjach konkursu.

Monika Mrzyk

REKLAMA

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu pless.pl zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.