Praca Pszczyna Praca Pszczyna

pless.pl - medium nr 1 w Pszczynie

REKLAMA - BILLBOARD WIADOMOSCI

Wiadomości

  • 10 września 2019
  • 15 września 2019
  • wyświetleń: 4581

STOP PLESStik: radni chcą ograniczyć ilość tworzyw sztucznych w gminie

Marta Wojciechowska-Smolarz i Arkadiusz Gardiasz zwrócili się do burmistrza w interpelacją dotyczącą poprawy jakości życia mieszkańców gminy Pszczyny oraz środowiska poprzez ograniczenie używania przedmiotów jednorazowego użytku wykonanych z tworzyw sztucznych. Zaproponowali, by akcja nosiła nazwę "STOP PLESStik" i podali rozwiązania, które pozwolą na ograniczenie ilości plastików w gminie Pszczyna.

I sesja Rady Miejskiej w Pszczynie - 22.11.2018
Radna Marta Wojciechowska-Smolarz · fot. Oskar Piecuch / pless.pl


"Pomyśl i nie śmieć!", sprzątanie wału przy os. Daszyńskiego, sprzątanie obrzeży Pszczynki, Trash Challenge - od kilku lat na terenie naszej gminy organizowane są różne akcje sprzątania. Niejednokrotnie są to inicjatywy mieszkańców. Liczone w tonach odpady zalegające w różnych miejscach niestety są zbyt powszechnym zjawiskiem, mimo, iż wiele z ww. akcji jest cyklicznych. Największą grupę śmieci stanowią wszelkiego rodzaju odpady plastikowe. 27 marca 2019 r. Parlament Europejski przyjął dyrektywę ekologiczną zakazującą produkowania i sprzedaży produktów jednorazowego użytku z tworzyw sztucznych. Oznacza to wprowadzenie od 2021 roku zakazu sprzedaży jednorazowych artykułów z tworzyw sztucznych, takich jak talerze, sztućce czy słomki.

- Wzorując się na wielu polskich miastach, w tym na partnerskim mieście Wałbrzychu, pragniemy już dziś, teraz, zaraz, wprowadzić w życie ww. akt prawa. Ogromne pokłady plastiku rozkładającego się setki lat są przerażające. Uważamy, że większość rzeczy wykonanych z tworzyw sztucznych, szczególnie tych jednorazowych, jest zbędna. Celem podjęcia jak najszybszych działań wnosimy o zainicjowanie akcji pod oryginalną nazwą własną: "STOP PLESStik" - napisali w interpelacji radni Martyna Wojciechowska-Smolarz i Arkadiusz Gardiasz.

sprzątanie, porządki, śmieci, wał, Daszyńskiego
Sprzątanie tzw. wału na os. Daszyńskiego · fot. Maciej Stieber


W ramach przedmiotowej akcji zawnioskowali, aby w Urzędzie Miejskim, jednostkach organizacyjnych gminy, spółkach z udziałem gminy, jednostkach pomocniczych (osiedla i sołectwa), szkołach, przedszkolach, na terenie naszej gminy ustanowić zakaz kupowania i używania: jednorazowych talerzy, sztućców, kubków, plastikowych butelek z wodą, plastikowych toreb, siatek, folii, słomek. Zamiast nich miałyby się pojawić ekologiczne zamienniki lub odpowiedniki wielokrotnego użytku. Zaproponowali także, by powyższy zakaz wprowadzić również na imprezach organizowanych i współorganizowanych przez gminę.

Radni wnieśli także prośbę o korzystanie z usług cateringu, w ramach którego poczęstunek nie jest podawany w plastikowych, ani styropianowych pojemnikach. Ich zdaniem należy także znacznie ograniczyć stosowanie "jednorazowych" banerów.

Martyna Wojciechowska-Smolarz i Arkadiusz Gardiasz zaapelowali także do burmistrza o podjęcie działań zmierzających do wprowadzenia programu zbiórki butelek PET. Ten postulat został już zrealizowany - pierwszy automat do selektywnej zbiórki odpadów, do którego mieszkańcy mogą wrzucać wyselekcjonowane odpady, został usytuowany przy ulicy Dobrawy w Pszczynie. Więcej informacji na ten temat znajdziecie tutaj.

automat
Butelkomat na os. Piastów · fot. UM Pszczyna


Radni chcą także promować proekologiczne zachowania przeprowadzając akcję, we współpracy z PIK poprzez udostępnianie, przede wszystkim w jednostkach gminnych, placówkach oświatowych, dystrybutorów do wody. Przedstawiciele mieszkańców zaproponowali także, by gmina zakupiła gadżety promujące ekologiczny tryb życia - eko gadżety, w tym torby, bądź np. tekturowe długopisy służące do promowania gminy.

- Dbanie o nasze wspólne środowisko naturalne między innymi poprzez ograniczenie plastiku w życiu codziennym oraz przemyślaną segregację odpadów jest niezwykle istotne w dobie globalnego zanieczyszczenia środowiska - podsumowali radni Martyna Wojciechowska-Smolarz i Arkadiusz Gardiasz.

- Zgłoszona przez Państwa inicjatywa walki z wszechobecnym plastikiem jest całkowicie spójna z polityką kreowaną przez gminę w zakresie ochrony i dbałości o środowisko. Systematycznie podejmujemy działania, aby chronić środowisko i promować zachowania proekologiczne wpływając tym samym na świadomość naszych mieszkańców - zapewnił Dariusz Skrobol w odpowiedzi na interpelację.

Kolejne dystrybutory wody trafią do szkół w gminie
Dystrybutory wody w szkołach w gminie Pszczyna · fot. UM Pszczyna


Burmistrz podał także, jakie proekologiczne działania zostały już wdrożone. I tak, w Urzędzie Miejskim zrezygnowano z zakupu wód mineralnych w pojemnikach plastikowych zastępując je dystrybutorami wody rozmieszczonymi w kilku miejscach na terenie budynku. W ten sam sprzęt zostały wyposażono gminne placówki oświatowe. Ponadto dokonując zakupu materiałów promocyjnych gminy urzędnicy zwracają uwagę na to, z czego są wykonane i starają się, aby były to artykuły wielokrotnego użytku, wykonane z tworzyw ekologicznych. W każdej ze szkół realizowane są natomiast liczne programy i akcje proekologiczne obejmujące m.in. zbieranie nakrętek, zużytych baterii, telefonów komórkowych, rezygnacji w szkolnych sklepikach z woreczków i kubków plastikowych - akcja "Śniadaniówka zamiast woreczka".

- Nowe zaostrzone przepisy uchwalone przez Parlament Europejski dotyczące odpadów z produktów plastikowych zaczną obowiązywać od 2021 roku. Z uwagi na fakt, że na obecny moment nie mam podstaw prawnych do wprowadzenia i egzekwowania zakazu używania produktów jednorazowych wykonanych z plastiku, działania swoje gmina skupi na prowadzonych akcjach ekologicznych oraz ich rozszerzaniu. W ramach organizowanych przez gminę wydarzeń kulturalnych i imprez plenerowych będziemy zachęcać podmioty z nami współpracujące do rezygnacji z korzystania z jednorazowych produktów plastikowych - uzupełnił Dariusz Skrobol.

BM / pless.pl

REKLAMA - BANER POD ARTYKUŁEM

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu pless.pl zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.