Wiadomości

  • 14 sierpnia 2019
  • wyświetleń: 7218

Skoki przez przeszkody popularnym sportem od igrzysk po Pszczynę...

Materiał partnera:

W województwie śląskim jest ponad trzydzieści stadnin koni. Sama jazda konna ma w sobie to coś, ale bardzo widowiskowe są skoki przez przeszkody, które mają długą historię.

Skoki przez przeszkody popularnym sportem od igrzy


Zarówno w Polsce, jak i w Europie co jakiś czas organizowane są zawody w skokach przez przeszkody. Także w telewizji można znaleźć transmisje z tego - wydawałoby się - niszowego sportu. Oczywiście startuje w nim dość elitarne grono sportowców, ale oglądanie zawodów od lat cieszy się sporą popularnością.

Skaczą od ponad stu latNa koniach jeżdżono od zarania dziejów. Królowie, rycerze, czy szlachta uwielbiała ten środek transportu. Jazda konna ewoluowała wraz z upływem wieków. Skoki przez przeszkody z rozrywki i popisów talentów przemieniły się w poważną dyscyplinę sportową. Aby nakreślić rozwój tego sportu należy nadmienić, że w 1900 roku stały się one dyscypliną olimpijską. Pierwsze oficjalne zawody w skokach zostały rozegrane jeszcze wcześniej, bo w 1864 r. w Dublinie. W Polsce pierwsze sportowe zmagania odbyły się w 1880 roku w Warszawie.

O co chodzi w tym sporcie?Pora wyjaśnić pokrótce zasady tej dyscypliny sportowej. Skoki przez przeszkody to sport, który polega na pokonaniu na koniu kilku lub kilkunastu przeszkód ustawionych w odpowiednim szyku. Przeszkody muszą być pokonane w określonym kierunku, w określonej kolejności. Za zrzutki i wyłamania otrzymuje się punkty karne. Sposób sędziowania zależy od rodzaju konkursu. W niektórych konkursach decyduje czas, w innych liczba zebranych punktów bonifikat, a w jeszcze innych najmniejsza liczba punktów karnych. Istnieje kilka rodzajów przeszkód. Z kolei zawody w Polsce dzielimy na:

  • towarzyskie
  • regionalne
  • ogólnopolskie
  • międzynarodowe


Klasy konkursów różnią się między sobą wysokością przeszkód. Rozpoczynając w konkursach towarzyskich wysokością 50 centymetrów, a kończąc na 155 cm na zawodach ogólnopolskich. Jeźdźcy, aby móc startować coraz wyżej, muszą zdobywać klasy sportowe. Gdy ma się status amatora można startować, nie będąc zarejestrowanym w klubie. Z kolei startując w zawodach regionalnych, każdy musi mieć licencję wykupioną w danym związku jeździeckim.

Które kraje są najlepsze w skokach?Jeżeli chodzi o nacje, które dominują w skokach przez przeszkody, to od lat utrzymują się podobne tendencje. Największe tradycje jeździeckie mają Niemcy, Belgowie, Holendrzy i Francuzi. Nie można zapomnieć także o przedstawicielach krajów skandynawskich oraz o Wielkiej Brytanii, gdzie przecież od czasów arystokratycznych jeździectwo było bardzo ważną częścią życia i umiejętnością "klasyfikującą" ludzi w społeczeństwie. Na ostatnich igrzyskach olimpijskich medale w tej dyscyplinie sportowej rozdzielili między sobą właśnie Brytyjczycy, Niemcy i Amerykanie, którzy chcą być najlepsi we wszystkim.

Pszczyna atrakcyjnym miejscem do uprawiania sportu konnegoMoże w województwie śląskim nie ma tak wielkich tradycji jak zagranicą, ale w regionie mamy kilkadziesiąt stadnin koni. Kilka jest bardzo znanych, jak np. w Zbrosławicach, Ochabach, czy Pszczynie. Bardzo aktywnie w ostatnich latach działa Pszczyński Ludowy Klub Jeździecki "Plessówka", który został zarejestrowany wiosną 2010 roku. W sezonie regularnie odbywają się zawody w skokach przez przeszkody "Pless Cup". Samo miejsce imprezy jest bardzo atrakcyjne, bo sporty konne można obserwować w pszczyńskim parku położonym w pobliżu zamku.