pless.pl - medium nr 1 w Pszczynie

Edukacja

  • 14 czerwca 2019
  • wyświetleń: 839

W pawłowickiej szkole powstanie patio do obserwacji zwierząt

Rok szkolny 2018/2019 w Zespole Szkolno-Przedszkolnym w Pawłowicach obfituje w wiele nowości. Zmienił się diametralnie wygląd szkoły, powstała pracownia zielona a już niebawem powstanie nowoczesne patio wewnętrzne, które będzie niejako kontynuacją proekologicznych działań w szkole.

Inicjatywa Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Pawłowicach wśród najlepszych w kraju · fot. ZSP w Pawłowicach


Z inicjatywy Przewodniczącej Rady Rodziców Patrycji Kwiatoń oraz Dyrekcji szkoła przystąpiła do konkursu grantowego organizowanego przez Operatora Gazociągów Przemysłowych GAZ-SYSTEM S.A. Pomysł aranżacji patio wewnętrznego zrodził się już jakiś czas temu. Szukano jednak alternatywy sfinansowania przedsięwzięcia. Udział i wygrana w konkursie dały możliwość stworzenia projektu miejsca w szkole, gdzie nauczyciele będą mieli możliwość prowadzenia zajęć dydaktycznych. Uczniowie natomiast, prócz ciekawych lekcji poglądowych, zyskają miejsce wypoczynku w czasie przerw.

Projekt wykonało STUDIUM Pracownia Projektowa inż. Magdalena Kaczmarczyk z Pawłowic. Projektantka uwzględniła potrzeby użytkowników patio oraz trendy designerskie, tworząc przestrzeń funkcjonalną i nowoczesną. Nieoceniona byłą pomoc merytoryczna w obszarze analizy finansowej zawartej we wniosku konkursowym Radnej Gminy Pawłowice Karoliny Szymaniec-Mlickiej. Radna wsparła także projekt, przekazując fundusze, które zasiliły wkład własny szkoły, wymagany w projekcie. Przekazana kwota posłużyła na zakup karmników dla ptaków, które zostaną zainstalowane w obszarze patio wydzielonym jako miejsce obserwacji zwierząt.

Patio wyposażone zostanie w stoły i ławy, przy których uczniowie będą uczestniczyć w lekcjach i prelekcjach tematycznych. Strefa obserwacji zwierząt oraz życia w trawie daje szerokie możliwości poznawcze. Dbając o ekologię i kształtowanie świadomości w tym obszarze patio będzie zawierać strefę wiedzy o odpadach z zamontowanymi nowoczesnymi pojemnikami do segregacji odpadów. Nowością i pomysłem, który z pewnością zaabsorbuje młodzież będzie ogród warzywno- ziołowy, który posłuży jako żywy eksponat do prelekcji na temat zdrowego stylu życia i odpowiedniego odżywiania. Nie zapomniano także o strefie wypoczynkowej, gdzie będzie możliwość odpoczynku w czasie przerw lekcyjnych. Zostaną tam zamontowane wygodne kanapy i pufy, sprzyjające rozmowom i wspólnemu spędzaniu czasu.

Przystąpiono już do realizacji projektu, w którą zaangażowani są pracownicy szkoły, rodzice oraz młodzież. Mamy nadzieję, że wraz z nowym rokiem szkolnym przekażemy nauczycielom, uczniom i rodzicom ciekawą przestrzeń, która uatrakcyjni rzeczywistość szkolną i społeczną.

"Projekt jest realizowany dzięki grantowi finansowemu z Funduszu Naturalnej Energii, Organizatorem konkursu jest Operator Gazociągów Przesyłowych GAZ-SYSTEM S.A., a Partnerem Konkursu jest Fundacja "Za górami, za lasami".

Patrycja Kwiatoń

REKLAMA

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu pless.pl zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.