pless.pl - medium nr 1 w Pszczynie

Wiadomości

  • 3 kwietnia 2019
  • 4 kwietnia 2019
  • wyświetleń: 10239

Czytelnicy pless.pl podzieleni ws. protestu nauczycieli

Zapowiadany na 8 kwietnia ogólnopolski strajk nauczycieli oraz pracowników administracji i obsługi zatrudnionych w szkołach może dojść do skutku. Tymczasem w minioną niedzielę na stronie portalu pless.pl na Facebooku opublikowaliśmy ankietę. Pytaliśmy czy nasi czytelnicy popierają protest nauczycieli, którzy domagają się 1000 zł podwyżki. Znamy wyniki sondażu. Ankietowani są w tej sprawie podzieleni.

Loading...


W ankiecie swój głos oddało 1515 osób. 57% ankietowanych (869 osób) nie popiera nauczycieli i ich postulatu podwyżki o 1000 zł. Innego zdania jest 43% ankietowanych (646 osób).

Trwają rozmowy przedstawicieli rządu ze związkowcami. Jeżeli nauczyciele nie podejmą pracy, konieczne będzie zapewnienie uczniom odpowiedniej opieki. Ten ciężar niestety spada na gminy. Może dojść do sytuacji, że w placówce pozostanie tylko i wyłącznie dyrektor. Pomimo rozporządzenia ministra według radców prawnych gminy nie ma możliwości zatrudnienia dodatkowych osób posiadających odpowiednie kwalifikacje. Może to spowodować, że jedynym wyjściem będzie zamknięcie placówki.

Spotkanie dyrektorów placówek oswiatowych z burmis
Spotkanie dyrektorów placówek oświatowych z burmistrzem - 3.04.2019 · fot. UM Pszczyna


O zapewnieniu bezpieczeństwa dzieciom w szkołach i przedszkolach na czas planowanego strajku rozmawiano 3 kwietnia w Łące z dyrektorami wszystkich placówek oświatowych, dla których organem prowadzącym jest Gmina Pszczyna. W spotkaniu udział wzięli również burmistrz Dariusz Skrobol, zastępca burmistrza Barbara Sopot-Zembok oraz naczelnik Wydziału Oświaty Sławomir Kowalski.

- Wiemy, że sytuacja jest bardzo trudna dlatego powołałem sztab kryzysowy. W poniedziałek rano będziemy wiedzieli, czy są placówki, w których sto procent nauczycieli weźmie udział w proteście. Mamy sygnały, że może tak się zdarzyć. Priorytetem jest bezpieczeństwo uczniów i dzieci uczęszczających do przedszkoli. Szukamy optymalnych rozwiązań. Z taką sytuacją kryzysową żaden samorząd nie miał jeszcze do czynienia - poinformował burmistrz Dariusz Skrobol.

Ile dokładnie osób w danej szkole i przedszkolu przystąpi do protestu, będzie wiadomo dopiero 8 kwietnia. Przeprowadzone przez związki zawodowe referenda wskazują, że znaczna ilość osób weźmie udział w strajku, jeżeli rząd i minister nie znajdą stosownego rozwiązania tego impasu.

ab, BM / pless.pl

REKLAMA

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu pless.pl zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.