pless.pl - medium nr 1 w Pszczynie

Wiadomości

  • 3 lutego 2019
  • 5 lutego 2019
  • wyświetleń: 13648

Dron sprawdza czym palimy. Kontrole na terenie gminy Pszczyna

W listopadzie ubiegłego roku Straż Miejska podpisała umowę z firmą, która zajmuje się kontrolą spalin z wykorzystaniem drona. Do tej pory wykonane zostały cztery loty: dwa w sołectwach Ćwiklice i Czarków i dwa na terenie Pszczyny.

Pszczyna skąpana w smogu
Pszczyna skąpana w smogu - 01.2019 · fot. Filip Malinowski


18 grudnia dron został wysłany do Ćwiklic, gdzie skontrolował tereny przy ul. Męczenników Oświęcimskich, Sikorskiego i Strzelców Podhalańskich. W następnych dniach kontrole spalin przeprowadzono na terenie miasta Pszczyna. Kontrole odbyły się w obrębie ul. Targowej, Bogedaina, Kościuszki, a także na os. Kolonia Jasna - na ul. Słonecznej (od pawilonu Żabka do ul. Zdrojowej), Księżycowej (od Szkoły Podstawowej do ul. Zdrojowej), Grzebłowiec, M. Skłodowskiej-Curie, Szafirowej i Marmurowej. W sylwestra dron skontrolował sołectwo Czarków. W szczególności zwrócono uwagę na ul. Starowiejską, Powstańców Śląskich i Krótką.

W dwóch przypadkach doszło do spalania niedozwolonych substancji. Właściciele nieruchomości zostali ukarani mandatami w wysokości 300 zł. Próbkę do badań pobrano również z Domu Usług. W tym przypadku ekspertyza z laboratorium nie potwierdziła spalania zabronionych substancji. Dom Usług opalany jest czystym węglem, a zainstalowany w obiekcie kocioł może działać do 2021 roku.

dron, smog
Dron sprawdza czym palimy. Kontrole na terenie gminy Pszczyna · fot. UM Pszczyna


- Dron jest kolejnym narzędziem do walki ze smogiem, bada miejsca, w których prawdopodobnie nadal spalane są śmieci. Miejsca przeznaczone do kontroli wskazywane są przez Straż Miejską, a wynika to ze zgłoszeń mieszkańców - informuje Piotr Łapa, rzecznik prasowy Urzędu Miejskiego w Pszczynie. - W obecnym roku mamy podpisaną umowę na kolejne loty - tj. 20 godzin. Kontrole będą kontynuowane!

Usługę realizuje firma Fly & Watch za kwotę 9 tysięcy zł netto.

BM / pless.pl

REKLAMA

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu pless.pl zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.