pless.pl - medium nr 1 w Pszczynie

Wiadomości

  • 24 lutego 2019
  • 9 marca 2019
  • wyświetleń: 12331

Wkrótce premiera książki o ceglanych domach ziemi pszczyńskiej

"Domy bezdomne" - to tytuł książki o ceglanych domach napisanej przez pszczyniankę Dorotę Brauntsch. Premierę publikacji zaplanowano na 25 marca.

domy bezdomne - okładka książki
Okładka książki "Domy bezdomne" autorstwa Doroty Brauntsch


- Pomysł na książkę Domy bezdomne o znikającej architekturze wiejskiej na ziemi pszczyńskiej zrodził się w trakcie projektu fotograficznego, którego celem było uwiecznienie na zdjęciach starych domów. Martwiło mnie, że te piękne okazałe budynki znikają bezpowrotnie z naszego krajobrazu, wiedziałam też, że to ostatni moment, by porozmawiać z ich leciwymi mieszkańcami czy właścicielami - mówi Dorota Brauntsch.

- Prace nad książką rozpoczęłam w 2017 roku, kiedy otrzymałam stypendium w dziedzinie kultury Marszałka Województwa Śląskiego, w międzyczasie udało mi się zorganizować wystawę fotograficzną w pszczyńskim skansenie, którą nadal można tam oglądać. Sama książka to reportaż - opowieść o mieszkańcach ceglanych domów, o przestrzeni, krajobrazie, zakorzenieniu, domowości i tęsknocie za odchodzącym wiejskim światem - informuje autorka.

Otwarcie wystawy "Ceglane domy ziemi pszczyńskiej" w Skansenie Zagrodzie Ziemi Pszczyńskiej w Pszczynie - 19.05.2018 · fot.


Książka zostanie wydawana przez Wydawnictwo Dowody na Istnienie i zapowiada kolejny tytuł w Serii Reporterskiej. "Domy bezdomne" będą dostępne w przedsprzedaży w sklepie internetowym wydawnictwa, na www.wrzenie.pl, a od 25 marca w księgarniach kameralnych w całym kraju, a także w Empikach i u największych dystrybutorów - tym samym w każdej księgarni, która tę pozycję zamówi.

Publikację objął patronatem Regionalny Instytut Kultury w Katowicach.

Wydawnictwo Dowody na Istnienie nt. książki "Domy bezdomne"

Właściwie wypalone cegły, jeśli uderzyć jedna o drugą, wydają dźwięczny ton i są wiśniowe, prawie bordo. Na cegłę mówiono: palcówka - bo często, ten, kto ją robił, zostawiał w niej odciski palców. Na dom potrzeba pięćdziesiąt tysięcy wiśniowych palcówek. Buduje się dla innych. Nie tylko dla dzieci i wnuków, ale dla otoczenia. Dla miejsca. Żeby nie zepsuć przestrzeni, nawiązać z nią relację, wtopić się w krajobraz. Ale dom żyje, dopóki żyje w nim człowiek.

"Kto zdążył, ten wyburzył" - słyszy Dorota Brauntsch. Bo murowane domy chłopskie na ziemi pszczyńskiej z XIX i początków XX wieku wreszcie zostały uznane za zabytki, dowód kultury, a więc podlegają ochronie. Tylko że prawie wszystkie już zniknęły... I nadal znikają.

To opowieść o cegle, kulturze chłopskiej, przemianie Górnego Śląska i o tym, czym jest dom. I jeszcze o idealistach, którzy próbują ocalić przeszłość. Bo jeśli nie wiesz, skąd jesteś, nie wiesz, kim jesteś.


Dorota Brauntsch napisała książkę o ceglanych doma
Dorota Brauntsch napisała książkę o ceglanych domach ziemi pszczyńskiej · fot.


Dorota Brauntsch - absolwentka dziennikarstwa Uniwersytetu Wrocławskiego i Duńskiej Szkoły Dziennikarstwa w Aarhus. Swoje reportaże i fotoreportaże publikowała na łamach magazynu "DesignAlive" i kwartalnika "Fabryka Silesia". W 2017 roku otrzymała stypendium w dziedzinie kultury Marszałka Województwa Śląskiego na napisanie książki o murowanych domach pszczyńskich.

BM / pless.pl

REKLAMA

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu pless.pl zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.

REKLAMA