pless.pl - medium nr 1 w Pszczynie

Reklama - billboard wiadomości

Wiadomości

  • 20 listopada 2018
  • wyświetleń: 8217

[WIDEO] Pawłowice: Andrzej Szaweł przewodniczącym Rady Gminy

We wtorek w Pawłowicach odbyła się pierwsza sesja z udziałem nowo wybranych radnych kadencji 2018-2023. Na przewodniczącego wybrany został Andrzej Szaweł z KWW Franciszka Dziendziela.

Zapis relacji z sesji Rady Pawłowice:Zanim wybrano nowego przewodniczącego rady, sesję prowadził Andrzej Szaweł najstarszy wiekiem radny. Przewodnicząca Gminnej Komisji Wyborczej Małgorzata Drozdziok wręczyła radnym i wójtowi zaświadczenia o wyborze, a następnie - w obecności Sztandaru Gminy Pawłowice, radni złożyli ślubowanie.

Ślubował również wójt Franciszek Dziendziel. W swoim wystąpieniu podkreślił, że początek VIII kadencji otwiera przed gminą Pawłowice nowy rozdział, przede wszystkim ze względu na sytuację finansową, która znacznie różni się od tej sprzed czterech lat. Gmina nie jest obciążona żadnymi znaczącymi zobowiązaniami finansowymi, a na przełomie 2014/2015 roku była zobowiązana zwrócić prawie 50 mln zł nienależnie pobranego podatku od wyrobisk górniczych. Ostatnie 12 mln zł zaciągniętych na ten cel obligacji spłacono w 2018 roku.

I sesja Rady Gminy Pawłowice - 20.11.2018 · fot. UG Pawłowice


Dodał, że najważniejszymi obszarami działań w rozpoczynającej się właśnie pięcioletniej kadencji będzie rozwój edukacji połączony z niezbędną rozbudową placówek oświatowych, rozwój kultury i sportu oraz utrzymanie gminnej infrastruktury. Priorytetem będzie współdziałanie z Jastrzębską Spółką Węglową w ramach usuwania szkód górniczych oraz kontynuacja działań na rzecz walki ze smogiem m. in. poprzez wspieranie mieszkańców przy wprowadzaniu proekologicznych rozwiązań i rozbudowę instalacji fotowoltaicznych.

W wyborach na przewodniczącego Rady Gminy zaproponowano dwóch kandydatów: Andrzeja Szawła oraz Damiana Hermana. W głosowaniu tajnym pierwszy z kandydatów uzyskał poparcie ośmiu radnych, natomiast drugi otrzymał o jeden głos mniej.

- Chciałem bardzo serdecznie podziękować szanownym radnym - powiedział Andrzej Szaweł po zatwierdzeniu głosowania. - Wiem, że to funkcja odpowiedzialna. Myślę, że wszyscy radni, jak tutaj jesteśmy, będziemy monolitem, będziemy pracować zgodnie ze ślubowaniem, godnie, rzetelnie, uczciwie, dla wszystkich ośmiu sołectw. Żeby żyło się coraz lepiej, coraz bezpieczniej, żeby na ulicach był więcej uśmiechów aniżeli szarości. Zależy mi na tym, żebyśmy wspólnie podejmowali takie uchwały, żeby liczyło się przede wszystkim dobro mieszkańców - dodał.

Andrzej Szaweł


Radni wybrali Przewodniczącego Rady Gminy Pawłowice, którym został Andrzej Szaweł. Jest to jego druga kadencja w radzie gminy. Wiceprzewodniczącą została Irena Grabowska, która w radzie gminy zasiada po raz pierwszy. Jest też drugą kobietą w gminie Pawłowice, która pełni funkcję wiceprzewodniczącej. Pierwszą, w latach 1994-1995, była Regina Piechaczek.

Oskar Piecuch / pless.pl

Reklama - baner pod artykułem

Reklama - link rotacyjny

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu pless.pl zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.