Praca Pszczyna Praca Pszczyna

pless.pl - medium nr 1 w Pszczynie

REKLAMA - BILLBOARD WIADOMOSCI

Wiadomości

  • 16 listopada 2018
  • wyświetleń: 13210

[ZDJĘCIA] Ostatnia sesja Rady Miejskiej kadencji 2014-2018

W czwartek odbyła się ostatnia sesja Rady Miejskiej w Pszczynie kadencji 2014-2018. Był to przede wszystkim czas podziękowań za wspólną pracę w ostatnich latach. Burmistrz Dariusz Skrobol podsumował za wspólne decyzje i rozmowy. Za współpracę dziękowali też między innymi zastępca burmistrza - Grzegorz Wanot oraz starosta pszczyński - Paweł Sadza.

Sesja Rady Miejskiej w Pszczynie - 15.11.2018 · fot. Oskar Piecuch / pless.pl


- Cztery lata to długi okres czasu. Przyszło nam się w tym czasie zmierzyć z wieloma wyzwaniami - rozpoczął Dariusz Skrobol. Burmistrz wspomniał w tym miejscu o reformie oświaty, której wprowadzenie na poziomie gminy wymagało wielu działań mających na celu ochronę dzieci przed skutkami tej zmiany oraz utrzymanie zatrudnienia nauczycieli. Wiązało się również z wieloma modyfikacjami w zakresie działań inwestycyjnych. - Dzięki Państwa decyzjom, dzięki pracy moich zastępców udało nam się przejść twardą stopą przez pierwsze dwa lata. Jesteśmy w trzecim roku reformy oświaty - zwrócił się do samorządowców.

Burmistrz wspomniał też o dwóch innych priorytetowych punktach ostatniej kadencji. Była to zarówno ochrona środowiska w zakresie walki ze smogiem i poprawy jakości powietrza, a także inwestycje strukturalne. - Każde sołectwo, każde osiedle w ciągu ostatnich czterech lat ma wybudowaną nową lub zmodernizowaną drogę. Państwa mądrość, umiejętność porozumiewania się ze sobą, rozsądek spowodowały, że bardzo zrównoważenie inwestowaliśmy w każdą część gminy.

Sesja Rady Miejskiej w Pszczynie - 15.11.2018
Burmistrz Dariusz Skrobol · fot. Oskar Piecuch / pless.pl


Dariusz Skrobol przypomniał, że w ostatnich latach prowadzono również prace lub podjęto uchwały w sprawie miejscowych planów zagospodarowania przestrzennego dla miasta, a także sołectw. Dodał, że na przestrzeni ośmiu lat gmina pozyskała niemal 80 milionów złotych ze środków zewnętrznych, które zostały przekazane na inwestycje w bioróżnorodność, ścieżki rowerowe, kulturę, wymianę oświetlenia oraz termomodernizację placówek oświatowych. Wspomniał także, że podczas minionej kadencji uruchomiona została komunikacja miejska.

Burmistrz przedstawił także zwiększający się co roku budżet gminy i podkreślił, że zmniejszone zostało zadłużenie, co - zaznaczył - bardzo dobrze rokuje na przyszłą sytuację finansową gminy Pszczyna. W tym punkcie opowiedział również o Pszczyńskim Budżecie Obywatelskim, który od kilku lat umożliwia mieszkańcom współdecydowanie o wydatkach gminy.

- To nasza wspólna praca, nasze wspólne decyzje, okraszone burzliwymi dyskusjami. Nie zawsze się zgadzaliśmy w naszych stanowiskach, ale chcę podziękować za merytoryczną dyskusję. Budżet gminy nie daje tego komfortu, że można zrobić wszystko, co chcielibyśmy naszym mieszkańcom zaproponować, ale daje komfort, że my o nich decydujemy. Bardzo się cieszę, że ta samorządność ma się dobrze. Bardzo Państwu dziękuje za rozmowy, spotkania, dyskusje, merytoryczne kłótnie - powiedział do radnych. Burmistrz podziękował także obecnemu na sesji Rady Miejskiej staroście - Synergia naszych działań dała bardzo pozytywne efekty, za co bardzo dziękuje.

- Cieszę się, że tak wielu z was zasiądzie w nowej radzie, cieszę się, że kontynuacja tych zadań będzie możliwa. Życzę Państwu, aby kolejne lata były dobre dla gminy Pszczyna. Radnym, którym nie udało się zdobyć mandatu bardzo dziękuję za te cztery lata i życzę, aby te kolejne lata były również aktywne. Nie odchodźcie od samorządu, bo jesteście nam potrzebni. Bardzo dziękuję! - podziękował na koniec swojego przemówienia burmistrz.

Sesja Rady Miejskiej w Pszczynie - 15.11.2018
Starosta Paweł Sadza podziękował burmistrzowi i radnym za współpracę podczas ostatniej kadencji. · fot. Oskar Piecuch / pless.pl


Za współpracę podczas ostatniej kadencji podziękował również wywołany chwilę wcześniej Paweł Sadza. - Była to kadencja świetna jeżeli chodzi o współpracę samorządu powiatu pszczyńskiego z samorządem gminy Pszczyna, skupiona na pracy, merytoryczna. Dziękujemy za niespełna siedem milionów złotych dofinansowania na remonty, przebudowę i modernizację dróg powiatowych. Pięknie dziękuję za to, że zarówno Rada Miejska, jak i Rada Powiatu pokazały, jak może wyglądać modelowa współpraca pomiędzy samorządami - mówił starosta. - Dziękuję za wszystkie spotkania z Państwem, za wszystkie konstruktywne rozmowy, za każdy moment, kiedy nie zgadzaliście się do końca z moim zdaniem, z wizją, jaką powiat kreował, bo to pozwalało nam wypracowywać najlepsze rozwiązania. Nie zawsze się zgadzaliśmy, ale przede wszystkim przyświecała nam wzajemna życzliwość i chęć skupienia się na merytoryce, nie na polityce. Za dobrą wolę, za zrozumienie, za każdą konstruktywną uwagę serdecznie Państwu dziękujemy.

Sesja Rady Miejskiej w Pszczynie - 15.11.2018
Grzegorz Wanot od 2015 roku był zastępcą burmistrza Pszczyny. · fot. Oskar Piecuch / pless.pl


Za wspólną pracę podziękował także Grzegorz Wanot, który będzie teraz zasiadał w Radzie Powiatu Pszczyńskiego. - Chciałem podziękować za te cztery lata owocnej współpracy, radnym za wsparcie, za bodźce do działania. Panie burmistrzu dziękuje, że zawsze moglem liczyć na pana wparcie. Zawsze podzielał Pan moje stanowisko, jeśli chodzi o zadania, nad realizacją których czuwałem. Dziękuje Pani Basi (Barbarze Sopot-Zembok - przyp. red.), że wspierała mnie w sprawach oświatowych. Dziękuje Pani sekretarz, dziękuję Arturowi Krawczykowi (skarbnikowi - przyp. red.), że zawsze miał drugi miech na inwestycje. Chcę podziękować wszystkim służbom Urzędu Miejskiego, naczelnikom wydziałów, kierownikom referatów, kierownikom jednostek, szefom wszystkich służb - bez nich, bez szeregowych pracowników nie zrobilibyśmy nic - powiedział dotychczasowy zastępca burmistrza i dodał, że liczy, iż również - tak jak w minionych latach - kontynuowana będzie dobra współpraca między gminą Pszczyna a powiatem.

Za wspólną kadencję w imieniu radnych, którzy nie otrzymali mandatu, podziękował Kamil Widłok. Za dotychczasową pracę w tym gronie podziękował również przewodniczący Rady Miejskiej, Leszek Szczotka. Na koniec każdy z radnych, a także naczelnicy wydziałów, kierownicy referatów oraz jednostek gminnych osobiście odebrali podziękowania.

Oskar Piecuch / pless.pl

REKLAMA - BANER POD ARTYKUŁEM

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu pless.pl zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.