Praca Pszczyna Praca Pszczyna

pless.pl - medium nr 1 w Pszczynie

REKLAMA

Rozrywka

  • 14 listopada 2018
  • wyświetleń: 841

Wyprawki czytelnicze dla 3-latków w Bibliotece Publicznej w Suszcu

W 2017 r. wystartowała kampania społeczna "Mała książka - wielki człowiek" wpisująca się w Narodowy Program Rozwoju Czytelnictwa, a realizowana przez Instytut Książki przy wsparciu Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Misją Instytutu Książki jest troska o czytelnictwo w Polsce. Stąd ta wyjątkowa kampania proczytelnicza, przypominająca o roli książki w życiu dziecka, zachęcająca do czytania dziecku od najmłodszych lat, dosłownie - od kołyski.

Nakładem Instytutu Książki - narodowej instytucji kultury, ukazała się publikacja przygotowana z myślą o najmłodszych czytelnikach. Książka "Pierwsze wiersze dla..." (nieosiągalna w księgarni !), zawiera utwory najpopularniejszych polskich poetów oraz specjalnie przygotowane w technice wyszywankowej ilustracje. Ma zachęcić rodziców do czytania swoim pociechom na każdym etapie rozwoju, bo przecież - przy wsparciu dorosłego literatura dziecięca jest wspaniałym przewodnikiem wspomagającym odkrywanie świata.

Tę nietypową pozycję otrzymywali już młodzi rodzice na oddziałach położniczych szpitali w całej Polsce w tzw. niebieskim pudełku, w ramach ogólnopolskiej akcji "Książką połączeni". Kolejnym etapem projektu bookstartowego jest zaproszenie do udziału bibliotek publicznych. To tutaj, do 3000 placówek bibliotecznych (także do GBP w Suszcu), trafią Wyprawki Czytelnicze, dla Małych Czytelników - trzylatków, urodzonych w 2015 r., którzy są już zarejestrowani lub dopiero zostaną zapisani do Biblioteki w okresie trwania Projektu (do końca grudnia 2018 r.).

Ponieważ już część trzylatków często uczęszcza do przedszkoli, w ramach naszej dotychczasowej współpracy z lokalnymi przedszkolami, zapraszamy rodziców i ich dzieci (podopiecznych gminnych placówek oświatowych) do odwiedzin GBP w Suszcu.

Tutaj (od września) nasi Mali Czytelnicy otrzymają w prezencie Wyprawkę Czytelniczą, czyli: książkę "Pierwsze wiersze dla...", poradnik dla rodziców "Książką połączeni, czyli o roli czytania w życiu dziecka" oraz Kartę Małego Czytelnika (z wpisem imienia i nazwiska dziecka). Każdorazowo, gdy dziecko odwiedzi bibliotekę i ponownie wypożyczy kolejną książkę, np. ze specjalnie przygotowanymi propozycjami z półki MAŁY CZYTELNIK, otrzyma naklejkę. Po uzyskaniu 10 wpisów (naklejki nalepione na Karcie) Beneficjent Projektu (nowy małoletni czytelnik) zostanie uhonorowany imiennym dyplomem, potwierdzającym jego aktywność czytelniczą, pełnoprawne uczestnictwo w życiu kulturalnym oraz wspólną przygodę z książką.

W literaturze tkwi ogromny potencjał, a czas spędzony na wspólnym czytaniu z dzieckiem od pierwszych miesięcy życia jest bardzo ważny. Wspólne czytanie buduje więź emocjonalną, tworzy poczucie bliskości i bezpieczeństwa, wspomagany jest rozwój mowy, a oglądane ilustracje stymulują wzrok dziecka. Zbadano i potwierdzono, że dziecko wychowywane w środowisku, gdzie książka jest naturalnym elementem jego otoczenia, jest bardziej pewne siebie, ma większy niż ich rówieśnicy zasób słownictwa, dobrze rozwiniętą wyobraźnię, a w przyszłości (o czym marzą rodzice) osiąga sukcesy. Wiemy, że czytanie jest procesem trudnym, bo zaburza go wiele elementów konkurencyjnych tj. zabawki, elektronika, ale też wymaga treningu. Jednak książka w życiu dziecka jest elementem niezbywalnym i dlatego mamy nadzieję, że nowi - mali czytelnicy rozpoczną przygodę z książką, choćby poprzez naszą bibliotekę. Tutaj mogą się czuć swobodnie i bezpiecznie, a samo miejsce (bibliotekę) będą postrzegać jako przyjazne, bo takie przecież jest.

Pamiętajmy o tym, że czytelnictwo zaczyna się już od kołyski, a przekazana miłość do książek jest prezentem na całe życie. Bądź blisko i czytaj dziecku już od urodzenia, bo mała książka to wielki człowiek!

Zainteresowanych tematem odsyłamy do serwisu: www.wielki-czlowiek.pl oraz do profilu projektu na portalu Facebook: www.facebook.com/malaksiazkawielkiczlowiek.

Zapraszamy kolejnych chętnych po odbiór wyprawek czytelniczych:

Gminna Biblioteka Publiczna w Suszcu (czynna od poniedziałku do piątku od 9.00-19.00).
Kontakt:
tel. (32) 448-86-92
e-mail: gbp@suszec.pl

REKLAMA - BANER POD ARTYKUŁEM

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu pless.pl zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.