Reklama

Rozrywka

  • 11 września 2017
  • 22 września 2017
  • wyświetleń: 5141

[WIDEO, ZDJĘCIA] "Poezja i muzyka pod 13" po raz pięćdziesiąty siódmy

W poniedziałek, 18 września rozpoczęliśmy siódmy sezon spotkań z polskim słowem poetyckim w wersji recytowanej i śpiewanej. Cykl "Poezja i muzyka pod 13" rozpoczęliśmy w 2011 roku i każde spotkanie cieszy się zainteresowaniem miłośników poezji. Kolejny sezon zainicjowaliśmy wyjątkowo w poniedziałek i wbrew obawom o frekwencję, bo przez lata przyzwyczailiśmy naszych gości do spotkań w piątki, wszystkie miejsca były zajęte. Niezmiernie nas to cieszy i mobilizuje do coraz staranniejszych przygotowań kolejnych wieczorów."Morał i puenta czyli teksty z przesłaniem" to tytuł poniedziałkowego spotkania. Na repertuar składały się teksty niosące w sobie wielką głębię, dające do myślenia, skłaniające do refleksji. Recytatorzy zaprezentowali starannie dobrane utwory.

Karina Bieszczad interpretowała wiersze Urszuli Kozioł, Marii Pawlikowskiej Jasnorzewskiej, Jana Twardowskiego, Haliny Poświatowskiej i Józefa Baran. Kamil Widłok zmierzył się z utworami Bolesława Leśmiana, Teofila Lenartowicza, Czesława Miłosza i Witolda Woroszylskiego. Michał Pudełko zaprezentował teksty Jana Twardowskiego, Adama Asnyka, Jana Brzechwy i Władysława Syrokomli. Renata Zborowska natomiast zinterpretowała utwory Cypriana Kamila Norwida, Konstantego Ildefonsa Gałczyńskiego, Wisławy Szymborskiej i Jana Brzechwy.

"Poezja i muzyka pod 13" po raz pięćdziesiąty siódmy - 18.09.2017 · fot. Dominika Pałyz


Ilustrację muzyczną stanowiły równie starannie dobrane piosenki z pięknymi mądrymi tekstami. Zespół Trzynastka (UTW Pszczyna) zaprezentował "To, co dobre" i "Jedyne co mam to złudzenia". Najmłodsze wokalistki zaśpiewały: Oliwia Rozmus "Kapelusz pełen marzeń" a Agatka Szwedka "Gdy dzieci tańczą". Młodzież sięgnęła po bardziej współczesny repertuar": Maja Kitrasiewicz - "Koszmarni ludzie" a Roksana Sawicka "Jest jak jest". Utwory z repertuaru Michała Bajora wybrali: Paulina Chodura - "Nie znajdą nas", Szymon Kaul - "Dla nas walc" oraz Magda Drobiec i Marek Peła - "Do trzech cnót". Grzegorz Wuwer zaproponował "Niepokonanych" grupy Perfect, Marek Peła "Co się jutro zdarzyć ma", a Renata Zborowska - "Taka prawda nieprawdziwa".

Mieliśmy również przyjemność rozlosować wśród naszych gości prezenty podarowane nam przez naszych sympatyków. Wręczali je szczęśliwcom przyjaciele "13" - Teresa Musik, dyrektor naszej Biblioteki oraz Mirek Kozik - prezes Cinematographer Productions. A były to: ozdoby wykonane przez panią Barbarę Świerczyńską, książki ufundowane przez dział promocji UM, książki podarowane przez promocję Starostwa Powiatowego, płyty zespołu Sinesthesia i "now", dwa obrazki przekazane przez galerię Ameia oraz dwa bilety na koncert zespołu "Lucifer`s Friend" podarowane przez Cinematographer Productions. Był to bardzo miły akcent tego wieczoru.

"Poezja i muzyka pod 13" po raz pięćdziesiąty siódmy - 18.09.2017
"Poezja i muzyka pod 13" po raz pięćdziesiąty siódmy - 18.09.2017 · fot. Dominika Pałyz


Początek sezonu należy uznać za bardzo udany. Goście byli usatysfakcjonowani, o czym świadczą burzliwe oklaski po każdym występie, a po zakończeniu koncertu miłe słowa i podziękowania za wspaniały wieczór. Podkreślali świetny dobór tekstów i znakomite wykonania.

Już dziś zapraszamy na kolejne spotkanie. Tym razem przedstawimy Państwu teksty obce, artystycznie przełożone na język polski. Z pewnością nie zabraknie ulubionych poetów angielskich, rosyjskich, węgierskich, greckich i innych, o których za wcześnie teraz mówić. Do tego polskie wersje znanych zagranicznych piosenek z różnych lat - i zapowiada się kolejny miły wieczór. Zapraszamy znowu w poniedziałek 16 października na 18.00 do "13".

"Poezja i muzyka pod 13" po raz pięćdziesiąty siódmy - 18.09.2017
"Poezja i muzyka pod 13" po raz pięćdziesiąty siódmy - 18.09.2017 · fot. Dominika Pałyz

Renata Zborowska

Jeśli chcesz otrzymywać powiadomienia o nowych artykułach z tematu "Poezja i muzyka pod 13" podaj

Reklama

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu pless.pl zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.

Poezja i muzyka pod 13

Jeśli chcesz otrzymywać powiadomienia o nowych artykułach z tematu "Poezja i muzyka pod 13" podaj