Reklama

Wiadomości

  • 8 marca 2017
  • 9 marca 2017
  • wyświetleń: 37686

TVP 1: czy likwidacja KWK Krupiński była celowym działaniem?

W środę o godzinie 21.15 na antenie TVP 1 wyemitowany został program "Magazy Śledczy Anity Gargas", którego tematem przewodnim była sprawa likwidacji kopalni Krupiński w Suszcu. W pokazanym materiale kilka razy padła śmiała teza, że prowadzone były celowe działania zmierzające do likwidacji zakładu.

Krupiński Suszec, kopalnia JSW, węgiel, górnictwo
Kopalnia Krupiński w Suszcu · fot. JSW SA


W programie autorstwa Anity Gargas wypowiadali się między innymi górnicy, związkowcy z ZZ Kadra - Solidarność 80 i NSZZ Solidarność, wójt Suszca Marian Pawlas, a także minister energii Krzysztof Tchórzewski, posłanka Izabela Kloc, Józef Pawlinów (do 6 marca br. zastępca prezesa Jastrzębskiej Spółki Węglowej) oraz Jerzy Markowski, prezes spółki Silesian Coal.

Z jednej strony widzowie otrzymali informację o nierentownym zakładzie wydobywczym, który w ostatnich latach przynosił olbrzymie straty, a z drugiej mogli się dowiedzieć o pokładach wysokokalorycznego węgla koksowego, który znajduje się tuż przy obecnym obszarze wydobycia.

Na temat pobliskich złóż w programie wypowiadał się Mirosław Szczepaniak ze Związku Zawodowego Kadra - Solidarność 80 w KWK Krupiński. - Największym skarbem tej kopalni jest węgiel koksujący typu 35, którego grubość jest od 5 do 11m. Prawdziwe eldorado - zaręczał.

- Kopalnia może być rentowna i może przynosić zyski - zapewniał w programie wójt Marian Pawlas. - To jedne z najłatwiej dostępnych zasobów w Jastrzębskiej Spółce Węglowej. Mogą przynosić nawet miliardowe zyski. Nie potrafię zrozumieć, że spółka chce się tych zasobów pozbyć - mówił.

W programie pojawiły się odważne przypuszczenia, że Krupiński niebawem po przeniesieniu do Spółki Restrukturyzacji Kopalń znajdzie nabywcę w postaci prywatnego inwestora, wielce prawdopodobne, iż w postaci przedsiębiorstwa z zagranicy.

- Najbardziej zależy obcemu kapitałowi, aby przejąć kopalnię Krupiński w takim stanie jakim jest - niepokoił się Mieczysław Kościuk, przewodniczący NSZZ Solidarność w KWK Krupiński.

W materiale ujęta została również wypowiedź Jerzego Markowskiego, byłego wiceministra gospodarki, obecnie prezesa spółki Silesian Coal. Ta firma miała w perspektywie czasu być zainteresowana wydobyciem węgla na północ od obecnego obszaru eksploatacji. Współpracować w tym zakresie miała z KWK Krupiński. Prezes spółki zaprzeczył jednak, że kierowane przez niego przedsiębiorstwo mogłoby nabyć zakład.

Według dokumentów specjalnej grupy roboczej, do których dotarli autorzy materiału, obecna sytuacja KWK Krupiński "sugeruje celowe działanie mające doprowadzić do podjęcia decyzji o likwidacji kopalni". Kilkukrotnie zaznaczono, że wygaszaną kopalnią miałyby się interesować firmy z kapitałem niemieckim, zainteresowane jej wykupem w momencie, gdy przerwane zostanie wydobycie.

Minister Krzysztof Tchórzewski przewiduje inną przyszłość: - Kopalnia Krupiński będzie całkowicie rozebrana - mówi.

- Sprawę dziwnych inwestycji w Krupińskim sprawdzą odpowiednie służby - spuentowała program Anita Gargas, powołując się na informacje uzyskane w ministerstwie energii.

Program w całości jest dostępny pod adresem: http://vod.tvp.pl/29392247/08032017

new / pless.pl

Jeśli chcesz otrzymywać powiadomienia o nowych artykułach z tematu "Kopalnia Krupiński w Suszcu - likwidacja" podaj

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu pless.pl zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.

Kopalnia Krupiński w Suszcu - likwidacja

Jeśli chcesz otrzymywać powiadomienia o nowych artykułach z tematu "Kopalnia Krupiński w Suszcu - likwidacja" podaj