pless.pl - medium nr 1 w Pszczynie

Wiadomości

  • 10 sierpnia 2016
  • 13 sierpnia 2016
  • wyświetleń: 14377

KWK Krupiński trwale nierentowny - kopalnia do restrukturyzacji

8 sierpnia zarząd Jastrzębskiej Spółki Węglowej podjął uchwałę w sprawie rozpoczęcia procedury przeniesienia KWK Krupiński w Suszcu do Spółki Restrukturyzacji Kopalń w terminie do końca stycznia 2017 roku. To jeden z elementów realizowanego w JSW planu naprawczego.

Krupiński Suszec, kopalnia JSW, węgiel, górnictwo
Kopalnia Krupiński w Suszcu · fot. JSW SA


Jak informuje spółka, decyzja ta została podjęta w wyniku dokonanej analizy, wskazującej, że KWK "Krupiński" znajduje się w stanie trwałej nierentowności a przeanalizowane scenariusze nie wykazują możliwości odzyskania jej w przyszłości. Co istotne, żaden z pracowników tej kopalni nie straci pracy. Będą oni przenoszeni do innych zakładów spółki. Ewentualne odejścia nastąpią tylko w trybie dobrowolnym, z możliwością skorzystania z jednorazowych odpraw i urlopów górniczych gwarantowanych przez ustawę o funkcjonowaniu górnictwa węgla kamiennego. Do tej pory chęć skorzystania z pakietu osłonowego w Jastrzębskiej Spółce Węglowej zadeklarowały 2794 osoby.

- Załoga Krupińskiego jest pracowita, zdyscyplinowana, a przede wszystkim doświadczona. Potrzebujemy jej w JSW - mówi Tomasz Gawlik, Prezes JSW. - Dlatego chcemy przenosić całe brygady do innych kopalń. Pracowników najbardziej teraz interesuje jak organizacyjnie będzie przebiegał cały proces, do którego, w moim odczuciu, podchodzą z dużym zrozumieniem - dodaje prezes JSW.W ciągu ostatnich dziesięciu lat suma strat finansowych kopalni Krupiński to około 900 milionów złotych. Kopalnia wydobywa głównie węgiel energetyczny, na którego zapotrzebowanie jest coraz mniejsze. Dodatkowym problemem - jak podaje w komunikacie JSW - jest duże zanieczyszczenie węgla - ok. 65%.

new / pless.pl

REKLAMA

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu pless.pl zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.