Praca Pszczyna Praca Pszczyna

pless.pl - medium nr 1 w Pszczynie

REKLAMA - BILLBOARD WIADOMOSCI

Wiadomości

  • 29 listopada 2015
  • 5 grudnia 2015
  • wyświetleń: 95034

Pożegnano Tomasza Tomczykiewicza

W czwartek odbył się pogrzeb Tomasza Tomczykiewicza. Byłego burmistrza Pszczyny, parlamentarzystę żegnali rodzina, bliscy, a także politycy, z którymi współpracował przez wiele lat. W ostatniej drodze udział wzięły również setki mieszkańców naszego miasta.

Pogrzeb Tomasza Tomczykiewicza - 03.12.2015
Pogrzeb Tomasza Tomczykiewicza - 03.12.2015 · fot. pless.pl


Pogrzeb rozpoczął się w samo południe w kościele Wszystkich Świętych. Osób, które chciały wziąć udział w mszy, było tak wiele, że pod ratuszem od strony parku ustawiono ławki oraz przygotowano telebim.

- W godzinie, w której Tomasz umierał rozpoczynał się tegoroczny adwent. Na wieńcu adwentowym paliła się już pierwsza świeca, gdy zgasło jego życie - mówił ks. Krystian Janko. - Zgasło jego życie na tej ziemi, ale ufamy, że zapaliło się dla niego światło niegasnące. Dziś prosimy Boga, aby to światło nigdy mu nie zgasło - kontynuował.

Pogrzeb Tomasza Tomczykiewicza - 03.12.2015
Pogrzeb Tomasza Tomczykiewicza - 03.12.2015 · fot. pless.pl


Proboszcz wspominał Tomasza Tomczykiewicza. - Wyrósł na pszczyńskiej ziemi, kochał swoich bliskich i kochał rodzinną Pszczynę. W Warszawie mówili o nim, że to Ślązak z krwi i kości. Tu się urodził i wychował, aby później służyć mieszkańcom ziemi pszczyńskiej, pełniąc funkcje publiczne, burmistrza Pszczyny, a potem wieloletniego posła - mówił do zebranych. - Ta praca go absorbowała, ale mimo to pamiętał o swojej małej ojczyźnie.

- Co niedzielę można go było spotkać na mszy świętej w kaplicy Sióstr Boromeuszek, w klasztorku. Dziś był tam po raz ostatni, aby się pożegnać z siostrami i mieszkańcami Domu Pomocy Społecznej prowadzonego przez siostry - opowiadał ks. Krystian Janko. - Dziś jego ciało spocznie na tej ziemi, wśród jego bliskich, na historycznym cmentarzu św. Jadwigi Śląskiej - dodał ksiądz.

Pogrzeb Tomasza Tomczykiewicza - 03.12.2015
Pogrzeb Tomasza Tomczykiewicza - 03.12.2015 · fot. pless.pl


W nabożeństwie żałobnym w kościele Wszystkich Świętych udział wzięło wielu mieszkańców miasta oraz współpracowników, z którymi spotykał się w czasie swojej politycznej służby. Obecni byli między innymi: Donald Tusk, Jerzy Buzek, Elżbieta Bieńkowska, Ewa Kopacz, Grzegorz Schetyna, Tomasz Siemoniak, Sławomir Neumann, Bartosz Arłukowicz, Andrzej Halicki i Janusz Piechociński.

- To wyjątkowa smutna chwila, kiedy trzeba mówić o bliskim przyjacielu w czasie przeszłym - rozpoczął przemówienie przewodniczący Rady Europejskiej, Donald Tusk. - Miał w sobie taką cichą dzielność. Był bardzo dzielnym człowiekiem, chociaż nigdy nie robił z tego wielkich historii. Właśnie dlatego, że był taki cichy i skromny, mało kto zdaje sobie sprawę jak wiele zrobił dla swojego miasta, dla Śląska i dla całej Polski - mówił.

Pogrzeb Tomasza Tomczykiewicza - 03.12.2015
Pogrzeb Tomasza Tomczykiewicza - 03.12.2015 · fot. pless.pl


- Niektórzy mówią, że ten gatunek człowieka i polityka zanika. Źle się czuł w czasach polityki aroganckiej, wrzaskliwej i pełnej zamętu. Był człowiekiem pracy, solidności, umiaru oraz zdrowego rozsądku. Był człowiekiem, który kapitalnie potrafił łączyć coś, co wydaje się niektórym sprzeczne. Wiedział dobrze, żeby kochać Polskę, trzeba kochać Pszczynę i trzeba kochać Śląsk. Nigdy nie widział problemu, aby taką samą miłością obdarować małą i wielką ojczyznę - tłumaczył.

Donald Tusk wspominał znajomość z Tomaszem Tomczykiewiczem. - Powinien być dla nas wszystkich wzorem, szczególnie w tych czasach. Był jednym z nielicznych, którzy wierzyli w sens łączenia różnych wartości: wiary w Boga, tradycji, rodziny z wolnością, odwagę czynienia dobra i czynienia zmian, zarówno w Pszczynie kiedy był burmistrzem i w Polsce, kiedy wziął na siebie odpowiedzialność nie tylko za małą ojczyznę - rozpamiętywał na zakończenie mszy.

Pogrzeb Tomasza Tomczykiewicza - 03.12.2015
Pogrzeb Tomasza Tomczykiewicza - 03.12.2015 · fot. pless.pl


Tomasz Tomczykiewicz zmarł 28 listopada po godzinie 23.00 w jednym ze katowickich szpitali. Miał 54 lata. Zostawił żonę oraz dwójkę dorosłych dzieci. Wieloletni parlamentarzysta z naszego miasta poważnie chorował. Kilka lat temu przeszedł przeszczep nerki, jednak choroba okazała się silniejsza.

Tomasz Tomczykiewicz
Tomasz Tomczykiewicz zmarł 28 listopada w jednym ze śląskich szpitali


Tomasz Tomczykiewicz w latach 1990-1998 był radnym rady miejskiej w Pszczynie oraz członkiem zarządu miasta. W październiku 1998 został radnym sejmiku śląskiego, a w następnym miesiącu burmistrzem Pszczyny.

Działał w Unii Polityki Realnej, Stronnictwie Konserwatywno-Ludowym, a od 2001 w Platformie Obywatelskiej z ramienia której zdobył w tym samym roku mandat poselski. Pełni funkcję wiceprzewodniczącego PO oraz szefa struktur wojewódzkich. 20 grudnia 2011 roku został wiceministrem gospodarki. Funkcję tę sprawował do czerwca tego roku. W ostatnich wyborach parlamentarnych zdobył w okręgu katowickim 10.814 głosów i po raz kolejny został posłem na Sejm RP.

Na twitterze politycy Platformy Obywatelskiej wspominają swojego kolegę. Wyrazy współczucia zamieścił też prezydent Andrzej Duda i premier Beata Szydło.

duda, tomczykiewicz


W holu Urzędu Miejskiego w Pszczynie oraz na parterze Starostwa Powiatowego, przy Punkcie Obsługi Klienta, zostały wystawione księgi kondolencyjne. Tradycyjnie zostaną one przekazane rodzinie zmarłego.

Tomczykiewicz Tomasz, kondolencje, ratusz
Księga kondolencyjna w Urzędzie Miejskim · fot. UM Pszczyna


Tomczykiewicz Tomasz, kondolencje, starostwo
Księga kondolencyjna w Starostwie Powiatowym w Pszczynie · fot. Powiat


Kondolencje najbliższym Tomasza Tomczykiewicza złożyły również władze samorządowe Gminy Pszczyna oraz Powiatu Pszczyńskiego, a także przedsiębiorstwa działające w naszym regionie.

Kondolencje

W nocy z soboty na niedzielę zmarł Tomasz Tomczykiewicz, były burmistrz, samorządowiec, wieloletni Poseł na Sejm RP.

Rodzinie, Bliskim, Przyjaciołom i Współpracownikom wyrazy głębokiego współczucia składają


Burmistrz Pszczyny
oraz pracownicy Urzędu Miejskiego w Pszczynie


Kondolencje

Z głębokim smutkiem przyjęliśmy wiadomość o śmierci Tomasza Tomczykiewicza.

Wyrazy współczucia rodzinie, przyjaciołom oraz współpracownikom składają


Leszek Szczotka, przewodniczący Rady Miejskiej w Pszczynie
oraz radni Rady Miejskiej


Kondolencje

"Nie odchodzi się tak naprawdę i zupełnie,
Bo mimo wszystko zostaje się w czyimś sercu i w czyimś czekaniu"

Z głębokim smutkiem oraz w poczuciu ogromnej straty przyjęliśmy wiadomość o śmierci
Śp. Tomasza Tomczykiewicza
wieloletniego Samorządowca, Parlamentarzysty, któremu Ziemia Pszczyńska wiele zawdzięcza.

Rodzinie, Przyjaciołom, Znajomym i wszystkim, których dotknęła Jego śmierć
składamy szczere wyrazy współczucia.


Przewodnicząca Rady Powiatu Pszczyńskiego, Barbara Bandoła
wraz z Radnymi Rady Powiatu Pszczyńskiego
Starosta pszczyński, Paweł Sadza
wraz z pracownikami Starostwa Powiatowego w Pszczynie


Kondolencje

Z głębokim żalem żegnamy
Śp. Tomasza Tomczykiewicza

parlamentarzystę, byłego sekretarza stanu w ministerstwie gospodarki
oraz burmistrza miasta Pszczyna


Poseł na Sejm RP
Stanisław Szwed
wraz z członkami i sympatykami
Prawa i Sprawiedliwości (Okręg 27 Bielsko-Biała)


Kondolencje

Z żalem i smutkiem przyjąłem wiadomość o śmierci mojego przyjaciela Tomasza Tomczykiewicza, syna ziemi pszczyńskiej, Ślązaka i Polaka, któremu zawsze na sercu leżało dobro tej małej oraz dużej ojczyzny. Rodzinie i Najbliższym pragnę złożyć wyrazy głębokiego współczucia.

Henryk Kania
Przewodniczący Rady Nadzorczej ZM Henryk Kania S.A.
wraz ze współpracownikami i pracownikami


Kondolencje

Z żalem i głębokim smutkiem przyjęliśmy wiadomość o śmierci naszego Przyjaciela Tomasza Tomczykiewicza.

Dzięki Tobie i w Twoim towarzystwie mogliśmy spędzać aktywnie czas na pszczyńskim polu golfowym.

Nie zagramy już razem, ale zapamiętamy Twoją determinację i walkę do końca, nie zapomnimy tego jak wiele udało Ci się zrobić...

Rodzinie oraz Najbliższym składamy wyrazy głębokiego współczucia.


Właściciele, Pracownicy oraz Wszyscy Członkowie Golf Club Pszczyna

new, mot / pless.pl

REKLAMA - BANER POD ARTYKUŁEM

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu pless.pl zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.