Praca Pszczyna Praca Pszczyna

pless.pl - medium nr 1 w Pszczynie

REKLAMA - BILLBOARD WIADOMOSCI

Wiadomości

  • 22 lipca 2015
  • 29 lipca 2015
  • wyświetleń: 14302

Archeolodzy na pszczyńskim rynku

Niespełna dwa tygodnie temu rozpoczęły się pierwsze w historii miasta prace archeologiczne na pszczyńskim rynku. Wstępne wyniki badań archeologów potwierdzają tezę historyków, że kilka wieków temu istniała zachodnia pierzeja rynku. Szczegóły w naszym materiale wideo.Zakres prac badawczych obejmuje 72,5 m kw. Prace badawcze są podzielone na cztery wykopy: jeden długi 2 na 25 metrów w zachodniej części rynku, gdzie badacze chcą zbadać istnienie osady przedlokacyjnej, a także trzy wykopy o wymiarach 5 na 1,5 metra, dzięki którym ma zostać ustalony układ nawarstwień historycznych, a także wykluczone lub potwierdzone pozostałości reliktów użyteczności publicznej.

Prace archeologiczne na rynku - 22.07.2015
Archeolodzy w pierwszym wykopie trafili na drewniane elementy konstrukcji, które mogły stanowić elementy ścian nieistniejącej dziś zachodniej pierzei · fot. pless.pl


- W pierwszym wykopie trafiliśmy na drewniane elementy konstrukcji, które mogły stanowić elementy ścian nieistniejącej dziś zachodniej pierzei - mówi Grzegorz Mądrzycki, kierownik robót z pracowni archeologicznej Turris z Oświęcimia. Czy był to ratusz, który spłonął w pod koniec XV wieku? Przybliżoną datę belek będzie można poznać po szczegółowych badaniach dendrologicznych.

Prace archeologiczne na rynku - 22.07.2015
Kłódka to jeden z wielu przedmiotów odkrytych podczas badań · fot. pless.pl


Podczas dotychczasowych badań archeolodzy odnaleźli dużą ilość zabytków ruchomych - m.in. fragmenty naczyń, pozostałości pieców kaflowych, dobrze zachowaną kłódkę oraz grot bełtu do kuszy.

Prace archeologiczne na rynku - 22.07.2015 · fot. pless.pl


ab / pless.pl

REKLAMA - BANER POD ARTYKUŁEM

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu pless.pl zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.