Wiadomości

  • 30 listopada 2010
  • wyświetleń: 4697

Debata w PCKulu odwołana

Klub Krytyki Politycznej na Śląsku, w związku z brakiem odpowiedzi Panów Mirosława Krausa i Dariusza Skrobola oraz ich Komitetów Wyborczych na zaproszenie do udziału w debacie publicznej związanej z II turą wyborów na Burmistrza Pszczyny, która miała się odbyć 2 grudnia w Pszczyńskim Centrum Kultury, zmuszony jest odwołać spotkanie.

Klub Krytyki Politycznej na Śląsku informuje również, iż dopełnił wszystkich niezbędnych formalności związanych z organizacją imprezy i nie ponosi żadnej odpowiedzialności za zaistniałą sytuację.

Mając na uwadze genezę demokracji, i wiążące się z nią poszanowanie otwartej debaty publicznej, publikujemy pytania, które napłynęły do nas w ramach przygotowań do pszczyńskiego spotkania.

Mamy nadzieję, że kandydaci ustosunkują się do poniższych kwestii w swoich planach wyborczych:

1.Jakie były Panów największe porażki w ostatniej kadencji i co chcieliby Panowie zmienić?

2.Czy kandydaci zamierzają zreformować lub zlikwidować Straż Miejską zajmującą się głównie wlepianiem mandatów w okolicy rynku?

3.Jakie są plany kandydatów odnośnie Pszczyńskiego Centrum Kultury, czy doczeka się w końcu remontu, czy zostanie przeniesione do większego budynku w związku ze znacznie prężniejszym działaniem w porównaniu do poprzedniej dyrektorki, zwiększoną liczbą sekcji zainteresowań itp. ?

4.Czy byliby Panowie gotowi zaproponować współpracę sobie nawzajem lub swojemu konkurentowi politycznemu?

5.Co to znaczy "przyjazne miasto"? Jakie cechy powinna mieć struktura biurokratyczna "przyjaznego miasta"?

6.Jakie są codzienne potrzeby pszczynianki/pszczynianka?

7.Jak zorganizować spokojne i bezpieczne miasto, nie zamykając go jednocześnie dla podstawowego źródła dochodów czyli turystyki?

8.Proszę wskazać źródła finansowania dodatkowych zajęć pozalekcyjnych w ramach programów nauczania na poziomie przedszkoli, szkół podstawowych i gimnazjów?

9.Proszę wskazać sposoby rozwiązania problemu religii i etyki na poziomie szkół podstawowych i gimnazjów?

10.Jak, po wygranych wyborach, rozwiąże Pan problem fotoradarów?

11.Co z Planami zagospodarowania przestrzennego Pszczyny?

12.Kiedy znikną pełne śmietniki na osiedlach?


Obserwacja toczącej się "samorządowym" rytmem dyskusji na temat rozwoju lokalnego dialogu społecznego skłania do refleksji o jego pozornej "nieważności", nieważności spowodowanej raczej brakiem pomysłu samorządowców na współpracę z mieszkańcami regionu przy wytyczaniu lokalnej wizji rozwoju, niż tylko "nikłym zainteresowaniem" ze strony obywateli. Dlaczego tak się dzieje?

Instytut Badań Strukturalnych 22 września tego roku zorganizował dyskusję poświęconą jakości obecnej debaty wokół kluczowych polityk publicznych. Miało to miejsce w ramach projektu ,,Pytania o rozwój - wybór publiczny w polityce społeczno-gospodarczej państwa". Uczestnicy panelu byli zgodni, że w otwartym społeczeństwie demokratycznym kluczowe decyzje powinny być podejmowane w oparciu o społeczny konsensus wypracowany podczas debaty publicznej. Rzecz jednak w tym, że w Polsce na przestrzeni ostatnich lat, przemiany polityki społeczno-gospodarczej bardzo rzadko były poprzedzane dojrzałym dyskursem publicznym. Michał Boni minister w Kancelarii Premiera, uczestnik panelu podkreślił, że rozmowa, dialog, debata są podstawą kooperacji w budowaniu dobra publicznego. - Brak rozmowy jest ewidentnym dowodem na to, że zanikła zdolność do współpracy, co jest niebezpieczne w dzisiejszych realiach daleko posuniętej współzależności. Podkreślał, że o ile prowadzenie dialogu społecznego jest konstytucyjnym obowiązkiem władz, o tyle prowadzenie debaty - nie. Mimo to wydaje się, że jest ona konieczna. Jego zdaniem dialog społeczny powinien mieć miejsce na wielu szczeblach, również na szczeblu regionalnym i lokalnym, a także na poziomie zakładu pracy, dzielnicy, parafii.

Musimy jednak pamiętać, że to nie apele urzędników w randze ministra o jakość debaty publicznej uczynią ją poważną, godną, mądrą i rzetelną - ale naturalne procesy kształtowania się myśli, odpowiedzialności i percepcji współczesnego świata. Tylko rozwój społeczny, edukacja pokoleń, świadomość korzyści narodowych, jakie daje uczestnictwo w demokracji - przełożone na nasze decyzje wyborcze - mogą doprowadzić do zmiany jakości debaty publicznej. Pamiętajmy, że decyzje, które dzisiaj podejmują kandydaci wbrew naturalnej konieczności rozmowy, dyskusji, odpowiedzi na nurtujące nas wyborców pytania - nawet w realiach kampanii wyborczej - powinny wpłynąć na naszą ocenę kandydatów, ich stosunku do wyborcy, a co za tym idzie pozostawić trwały ślad w wynikach wyborów.

Życzymy wszystkim pszczyniakom mądrego wyboru i apelujemy o świadomość współodpowiedzialności za kształt lokalnej ojczyzny wyrażonej w aktywnym uczestnictwie w debacie społecznej nawet wtedy, kiedy kandydaci do najważniejszych stanowisk w samorządzie ignorują istotę tych procesów.

Z wyrazami szacunku
Klub Krytyki Politycznej na Śląsku

Tekst powstał na podstawie: Joanna Lizut, Debata o debacie - relacja z dyskusji panelowej w ramach projektu ,,Pytania o rozwój - wybór publiczny w polityce społeczno-gospodarczej państwa", http://www.cpsdialog.pl/files/debata%20odebacie_poJLizut.doc

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu pless.pl zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.