pless.pl - medium nr 1 w Pszczynie pless.pl

medium nr 1 w Pszczynie

Wiadomości

  • 13 marca 2019
  • wyświetleń: 2541

Samorządowcy rozmawiali o utworzeniu noclegowni

Możliwość uruchomienia wspólnej dla gmin powiatu pszczyńskiego noclegowni, skutki wichury w powiecie pszczyńskim czy wystąpienie do parlamentarzystów o interwencję w sprawie nieprecyzyjnych przepisów nowego Prawa wodnego to główne tematy, które poruszyli samorządowcy na II Konwencie Starosty, Burmistrza i Wójtów Gmin Powiatu Pszczyńskiego.

konwent
Samorządowcy o skutkach wichury i działaniach na rzecz osób bezdomnych · fot.


Konwent odbył się w poniedziałek, 11 marca w Starostwie Powiatowym w Pszczynie. W związku z trudną sytuacją w gminach po nocnej wichurze, nie wszyscy włodarze gmin mogli wziąć udział w spotkaniu.

Samorządowcy analizowali raport przygotowany przez Powiatowe Centrum Zarządzania Kryzysowego i działania podejmowane w gminach w zakresie usuwania skutków silnego wiatru. Tylko do godz. 12.00 strażacy na terenie powiatu interweniowali 127 razy. Interwencje związane były głównie z usuwaniem połamanych drzew i konarów oraz zabezpieczeniem uszkodzonych budynków. Tysiące odbiorców pozostawało bez prądu, a na kilku liniach kolejowych konieczne było uruchomienie komunikacji zastępczej. Trwa szacowanie strat.

Zgodnie z ustawą o pomocy społecznej każda gmina ma obowiązek zapewnić noclegownię. Włodarze zastanawiali się, w jaki sposób mogą podjąć wspólne działania w tym zakresie. W konwencie uczestniczyła m.in. Teresa Buczak, prezes Hospicjum św. Ojca Pio w Pszczynie, które ma gotowy projekt budowy noclegowni z ogrzewalnią. W najbliższych tygodniach po szczegółowej analizie potrzeb i kosztów zapadnie decyzja w tym temacie.

Starosta Barbara Bandoła podziękowała samorządom, które zdecydowały o przeznaczeniu wsparcia na zakup sprzętu dla Szpitala Powiatowego w Pszczynie. - Gmina Pszczyna wspomoże nasz szpital kwotą 300 tys. zł, natomiast gmina Suszec przekaże 110 tys. zł. Deklarację o przekazaniu środków otrzymałam od gmin Miedźna i Goczałkowice-Zdrój, które w najbliższym czasie podejmą stosowne uchwały. Gminy Pawłowice i Kobiór nie podjęły jeszcze ostatecznych decyzji, ale nie odmówiły wsparcia, za co dziękuję, bo ważny jest akt solidarności i pokazanie, że szpital jest dla nas wszystkich bardzo ważny - mówi Barbara Bandoła.

Podczas konwentu samorządowcy przygotowali wspólne wystąpienie do parlamentarzystów działających na rzecz mieszkańców powiatu pszczyńskiego, w którym zwracają uwagę na nieprecyzyjność nowego Prawa wodnego i problemy zwłaszcza w zakresie pobierania opłat m.in. za odprowadzanie deszczówki. Włodarze zwrócili się także o interwencję związaną z długim oczekiwaniem na wydawanie pozwoleń wodnoprawnych - dział zajmujący się wydawaniem takich pozwoleń ma obecnie do rozpatrzenia ok. 1300 wniosków. Na decyzję czeka się wiele miesięcy, co powoduje przedłużanie się kolejnych procedur.

W dalszej części konwentu starosta przedstawiła pomysł uhonorowania osób z niepełnosprawnościami z terenu powiatu pszczyńskiego, które mogą być wzorem do naśladowania dla innych. Poprosiła samorządowców o aktywne włączenie się w zgłaszanie kandydatur do wyróżnienia.

Konwent Starosty, Burmistrza i Wójtów Powiatu Pszczyńskiego to cykliczne spotkanie, podczas którego włodarze omawiają aktualne problemy i wypracowują wspólne rozwiązania.

BM / pless.pl, źródło: Powiat

REKLAMA

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu pless.pl zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.

REKLAMA