pless.pl - medium nr 1 w Pszczynie

Wiadomości

 • 8 grudnia 2018
 • 21 grudnia 2018
 • wyświetleń: 6223

[ZDJĘCIA, WIDEO] Wręczono nagrody w dziedzinie kultury

20 grudnia w Pszczyńskim Centrum Kultury odbyła się kolejna już gala wręczenia Nagród Burmistrza Pszczyny.

Wręczono nagrody w dziedzinie kultury - 20.12.2018 · fot.


W tym roku laureatami nagród zostali: Anna Masny, Iwona Tchórzewska, Zespół Śpiewaczy Jankowiczanie oraz Jerzy Dobry. Z kolei nagrodę główną za występ w XIV edycji konkursu piosenki poetyckiej "Sentymenty 2018" otrzymała Zuzanna Piech. Uroczystość zwieńczył koncert w wykonaniu Jose Torresa i Emilio Padrona.

Nagrody otrzymali:Iwona Tchórzewska

Konkursy, turnieje, festiwale:

W bieżącym roku podopieczni Iwony Tchórzewskiej wzięli udział w 9 konkursach, turniejach i festiwalach, w których byli laureatami w sumie 12 nagród i wyróżnień. Szczególnie ważna była nagroda zdobyta podczas Turnieju Street Dance Story we Wrocławiu, na którym zostali docenieni przez międzynarodowe jury z USA, Niemiec i Francji, którego członkami byli jedni z najbardziej znanych i cenionych tancerzy na świecie - legendy tańca ulicznego: Storm i Link.

Również bardzo ważnym było docenienie zespołu ADHD w nowej formie w jakiej pracował - teatru tańca - i udział w finałach Festiwalu Małych Form Artystycznych w Chorzowie.
 • 03.03.2018 - Ogólnopolski Turniej Tańca Ulicznego Street Dance Story we Wrocławiu - III miejsce zespół ADHD w kategorii formacje 16-20 lat.
 • 10.03.2018 - Festiwal Tańca "Na dwie i cztery nogi" w Rybniku - III miejsce duet Amelia Pitry i Pola Rakowska-Sissuh.
 • 03-05.2018 - VII Festiwal Małych Form Artystycznych w Chorzowie - Przejście 2 etapów eliminacji i udział w finale Festiwalu zespołu ADHD ze spektaklem "Dno przypadłości".
 • 15.04.2018 - I Festiwal Kultury Ulicznej - Czorne Desny Contest w Chorzowie - III miejsce zespół ADHD w kategorii Hip-Hop powyżej 17 lat.
 • 28.04.2018 - Ogólnopolski Festiwal Małych Form Tanecznych w Kuźni Raciborskiej -I miejsce duet Amelia Pitry i Pola Rakowska-Sissuh w kategorii 10-14 lat.
 • 28.04.2018 - II Ogólnopolski Konkurs Tańca Nowoczesnego w Pawłowicach - II miejsce zespół NO PROBLEM w kategorii Hip-Hop 12-15 lat; III miejsce zespół PC-KULKI w kategorii Modern Jazz 9-11 lat; III miejsce zespół ANOMALIA w kategorii Inne formy tańca - powyżej 15 lat.
 • 03.06.2018 - II Ogólnopolski Street&Art Dance Festiwal w Rybniku - I miejsce duet Amelia Pitry i Pola Rakowska-Sissuh w kategorii Duety Art Dance do lat 11; I miejsce duet Amelia Pitry i Pola Rakowska-Sissuh w kategorii Duety Widowisko Taneczne.
 • 08.06.2018 - Międzynarodowy Festiwal Tańca w Żorach - IV miejsce - duet Amelia Pitry i Pola Rakowska-Sissuh w kategorii 8-12 lat.
 • 20.11.2018 - Wojewódzki Festiwal Talentów w Katowicach - III miejsce - duet Marta Baszton i Nadia Słowiaczek w kategorii taniec klasy 4-8;
 • Wyróżnienie - Amelia Pitry i Pola Rakowska-Sissuh w kategorii taniec klasy 4-8.


Reprezentowanie PCKul i Pszczyny na scenach ogólnopolskich


10.03.2018 roku zespół ADHD miał możliwość wzięcia udziału w jedynym w swoim rodzaju wydarzeniu na skalę ogólnopolską czyli w Festiwalu Hip-Hop w Teatrze. W ramach tego festiwalu wystawiły spektakl p.t. "Dno przypadłości" w Nowym Teatrze w Słupsku.

W bieżącym roku Iwona Tchórzewska nawiązała współpracę ze studentką Akademii Muzycznej w Łodzi studiującą na Wydziale Wokalno-Aktorskim w katedrze Musicalu i Choreografii - Mileną Karpińską. Dzięki tej współpracy uczennice uczęszczające do PCKul miały możliwość wzięcia udziału w procesie twórczym przygotowującym spektakl w reżyserii Mileny Karpińskiej pt "Wrażliwa Inaczej", który był prezentowany podczas pokazów dyplomowych w sali koncertowej Akademii Muzycznej 10.06.2018 r.

Współpraca regionalna ze środowiskiem lokalnym oraz charytatywna


Współpraca ze Studiem Piosenki i Rehabilitacji Głosu "Voicepless" oraz udział zespołów w Koncercie charytatywnym "Pozostańmy w magii Świąt" na rzecz Pszczyńskiego Ośrodka Matki Bożej Różańcowej - 07.01.2018. Udział uczennic w pokazach podczas Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy - 14.01.2018. Wystawienie spektaklu grupy ADHD pt. "Dno przypadłości" podczas IV Pszczyńskiej Nocy Teatrów. Udział zespołów działających w PCKUL podczas Pikniku Integracyjnego "Tacy sami - inni" organizowanego przez Polskie Stowarzyszenie na rzecz Osób z Niepełnosprawnością intelektualną - Koło w Pszczynie - 06.05.2018.
Występy zespołów podczas obchodów Dnia Dziecka organizowanych przez POSiR w Pszczynie.

Przedpremierowy pokaz spektaklu "Wrażliwa inaczej" z udziałem zespołu ADHD z Pszczyńskiego Centrum Kultury na scenie Teatru Pałacu Młodzieży w Katowicach 04.06.2018. Udział ok 200 uczniów kół i zespołów tanecznych w koncercie "Roztańczona Pszczyna" podczas Festiwalu Śląskie Smaki - 17.06.2018. Współpraca ze Studiem Piosenki i Rehabilitacji Głosu "Voicepless" oraz udział zespołów w wiosennym koncercie charytatywnym "Przyjaźń, muzyka, pasja" na rzecz Pszczyńskiego Ośrodka Matki Bożej Różańcowej - 21.06.2018. Przygotowanie oprawy artystycznej i udział ponad 50 dzieci w pokazach tanecznych podczas Trzeciego Nocnego Biegu po Pszczynie dla Hospicjum Ojca Pio w dniu 13.10.2018.

Wręczono nagrody w dziedzinie kultury - 20.12.2018
Wręczono nagrody w dziedzinie kultury - 20.12.2018 · fot.


Jerzy Dobry

Jerzy Dobry jest malarzem, artystą amatorem. Jest też kolekcjonerem i konserwatorem starych ram, w które bardzo często oprawia swoje prace malarskie.

Swój artystyczny warsztat rozwija od wczesnej młodości, prawie 40 lat. Maluje głównie przyrodę, ale jest też autorem kilku portretów, m in. Bolesława Chrobrego, który zdobi aulę LO im. Bolesława Chrobrego w Pszczynie, Karola Miarki, który zawisł w Powiatowym Zespole Szkół nr 2 im. Karola Miarki w Pszczynie, Ottona Eysymonta, umieszczonego Muzeum Militarnych Dziejów Śląska w Pszczynie. Kopie wykonanej przez Pana Jerzego Dobrego pasteli przedstawiającej budynek starostwa są wręczane przez Starostę przy okazji różnych wydarzeń i uroczystości. Jego prace cieszą się dużym powodzeniem i zdobią pomieszczenia w wielu zakątkach Europy: w Austrii, Niemczech, Anglii, Szkocji, a nawet świata: w Australii. W jego dorobku znajduje się już ponad 80 prac.

Jerzy Dobry jest również autorem scenografii do historycznych przedstawień teatralnych wystawianych przez pszczyńską młodzież: "Więzień Magdeburga" (2008), "Z ziemi włoskiej do Polski" (2010), "Idymy do powstanio" (2011), "Drogi Polaków do wolności" (2014). Sztuki oraz wspaniałą scenografię mogli podziwiać nie tylko uczniowie szkół, ale też wszyscy mieszkańcy ziemi pszczyńskiej.

Jerzy Dobry poprzez swoją twórczość wspaniale promuje ziemię pszczyńską, jego ulubionymi motywami są nasze, rodzime krajobrazy (park pszczyński, pszczyńskie lasy), fascynuje go, czemu daje wyraz architektura Pszczyny, w szczególności stare zaułki, miejsca, które pamięta z dzieciństwa.

Należy też wspomnieć o włączaniu się Pana Dobrego do różnorakich akcji charytatywnych, w których całkowicie bezinteresownie pomaga ludziom potrzebującym. Dla przykładu obraz wystawiony przez autora na aukcji Wielkiej Orkiestry Świąteczne Pomocy został wylicytowany i sprzedany za kwotę 2000 zł. (2003).
Prace Pana Jerzego Dobrego stanowią ilustrację książki "Świat poezją malowany: antologii wydanej w ramach konkursu poetyckiego" (2016), których zdjęcia autor udostępnił non profit.

W październiku 2017 roku odbył się benefis poświęcony autorowi i jego twórczości. Wydarzeniu towarzyszyła wystawa prac malarskich, które można było zobaczyć w Bibliotece Publicznej w Pszczynie. O popularności autora świadczą liczni odwiedzający wystawę, zarówno osoby indywidualne jak i grupy zorganizowane. Wystawa była też okazją do zorganizowania interesującej lekcji bibliotecznej dla dzieci z pszczyńskich szkół. Łącznie wystawę obejrzało ponad 200 osób.

Twórczość Jerzego Dobrego została też doceniona w wydanej przez Wydawnictwo "Pro Memoria", w ramach cyklu "Pszczyńskie krajobrazy" książce pod redakcją Mariana Małeckiego: "Jerzy Dobry". Jerzy Dobry jest osobą niezwykle skromną, często działa bezinteresownie, służąc swoim talentem, czasem i dzieląc się swoją twórczością.

Wręczono nagrody w dziedzinie kultury - 20.12.2018
Wręczono nagrody w dziedzinie kultury - 20.12.2018 · fot.


Anna Masny

Mgr Anna Masny pracuje w Powiatowym Ognisku Pracy Pozaszkolnej w Pszczynie od 1 września 2009 r. Ukończyła studia magisterskie w Wyższej Szkole Pedagogicznej na wydziale filologiczno-historycznym oraz Studia Podyplomowe w zakresie wiedzy o kulturze. Nauczycielka od września 2009 r. prowadzi zajęcia w ramach działalności koła zainteresowań POPP z uczniami I LO im B. Chrobrego w Pszczynie. Od października 2017 r. do młodzieżowej grupy aktorskiej włączyła dzieci ze szkół podstawowych gminy Pszczyna (ZSP Studzienice, ZSP Jankowice i SP 5 Pszczyna). Zajęcia teatralne cieszą się dużym uznaniem wśród dzieci, młodzieży i rodziców. W roku szkolnym 2017/2018 w ramach współpracy POPP ze środowiskiem lokalnym grupa wzięła udział min. w Narodowym Czytaniu "Wesela" Stanisława Wyspiańskiego, które organizowała Miejsko-Powiatowa Biblioteka Publiczna w Pszczynie oraz w Ogólnopolskim Tygodniu Kariery, który organizuje Powiatowy Urząd Pracy w Pszczynie, w ramach którego młodzi aktorzy przeprowadzili wywiady ze znanymi osobami z Pszczyny. Dodatkowo Pani Anna Masny wyreżyserowała dwa spektakle teatralne, jeden w oparciu o twórczość Mirona Białoszewskiego pt. "Mironczarnia", który grupa zaprezentowała w listopadzie 2017 r. w Skansenie-Zagrodzie Wsi Pszczyńskiej, drugi to "Kot w butach", który wystawiany był w marcu w PCKulu i w czerwcu w pszczyńskim Skansenie.

W Maju br. pani Anna Masny przygotowała duże wydarzenie dla mieszkańców Pszczyny pn. Święto Teatru, które odbyło się w sali widowiskowej Pszczyńskiego Centrum Kultury. Członkowie Kórtyny zaprezentowali program dziecięcy (etiuda) i program młodzieżowy (pn. Babę zesłał Bóg). Święto Teatru obejrzało na żywo ok 250 osób. Młodzi aktorzy pod opieką pani Anny Masny mają na swoim koncie indywidualne sukcesy min: Hanna Kielan, Natalia Uchyła, Maks Wybrańczyk i Michał Pudełko zdobyli nagrody i wyróżnienia w drugiej edycji Powiatowego Konkursu Aktorsko-Wokalnego "Perła", który odbył się w marcu w PCKulu, Magdalena Dudek dwukrotnie zajęła III miejsce w 63. Ogólnopolskim Konkursie Recytatorskim na szczeblu rejonowym (Bielsko-Biała) i wojewódzkim (Katowice), Karolina Bagińska, Monika Szpyrka, Nadia Masiul, Iga Masny i Maks Wybrańczyk zostali nagrodzeni w XXVII Regionalnym Turnieju Recytatorskim i X Konkursie Poezji Śpiewanej, który odbył się w listopadzie w Miedźnej. Na podkreślenie zasługuje sukces Karoliny Bagińskiej, która otrzymała GRAND PRIX konkursu recytatorskiego.

Wydarzenia organizowane przez Panią Annę Masny i grupę Kórtyna skierowane są do dzieci, młodzieży szkolnej i osób dorosłych. Od początku swojej pracy nawiązała współpracę z Pszczyńskim Centrum Kultury, dzięki czemu spektakle są pełnowymiarowe, z profesjonalną oprawą muzyczną i plastyczną. Ponadto ścisła współpraca z Muzeum Zamkowym w Pszczynie zaowocowała wieloletnią oprawą artystyczną tzw. Nocy Muzeum (wystawiano sceny rodzajowe związane z historycznymi mieszkańcami zamku). Grupa "kórtyna" przygotowała również spektakl pt. "Sejm Kobiet" z okazji uroczystego otwarcia Stajni Książęcych" w roku..... Od września 2014 r. grupa kórtyna współpracuje z Agencją Rozwoju i Promocji Ziemi Pszczyńskiej organizując spektakle teatralne na terenie Pszczyńskiego Skansenu ( "Młynek" 2014, "Jak za dawnych lat" 2015,"Z Leśmianem w mrok" w 2016 r. / "Mironczarnia" w 2017 r. / "Studium kamienia" w 2018 r.) i biorąc udział w takich wydarzeniach jak Europejskie Dni Dziedzictwa Narodowego i Noc Muzeów.

Od 2009 r. członkowie grupy uczestniczą w Ogólnopolskim Konkursie Recytatorskim oraz Poezji śpiewanej, gdzie otrzymują nagrody i wyróżnienia (Patrycja Kubacka, Magdalena Szulc, Dorota Pudełko, Roksana Konstanty, Dagmara Pławecka, Wiktoria Waliczek)

W trakcie swojej pracy Pani Anna wyreżyserowała kilkadziesiąt sztuk i zorganizowała obchody Dni Teatru oraz koncerty piosenek aktorskich (spektakle dla dzieci: Piotruś Pan, Kopciuszek, Kot w Butach, dla starszej publiczności "Mistrz Gałczyński", Na Bulwarach", Sabat" "Sejm Kobiet", "Dziejba Leśna, czyli historia o świętym Makarym"

Pani Anna Masny to bardzo dobry, pracowity, rzetelny i kreatywny nauczyciel. We wrześniu 2019 r. będzie obchodziła 10 lecie działalności w POPP. W tym czasie przez koło teatralne przewinęło się ponad 50 uczniów. Jedna z uczestniczek tych zajęć Weronika Janosz inspirowana współpracą z panią Anią wybrała Państwową Wyższą Szkołę Teatralną w Krakowie, w której nadal studiuje. Zajęcia łączą uczniów o wspólnych pasjach, skupione są wokół podnoszenia jakości i kultury słowa, jednocześnie dają młodym ludziom możliwość wystąpienia wśród szerszej publicznośći, tym samym kształtowania cech i nawyków bardzo potrzebnych w życiu. Zajęcia sł€żą również uwrażliwieniu na literaturę obcą , polską, poezję czy prozę. Propagują model kulturalnego, aktywnego i kreatyno spędzania czasu w oparciu o szeroki dorobek kulturowy.

Wręczono nagrody w dziedzinie kultury - 20.12.2018
Wręczono nagrody w dziedzinie kultury - 20.12.2018 · fot.


Zespół Śpiewaczy "Jankowiczanie"

Zespół obchodzi w tym roku jubileusz 40-lecia powstania. Pierwszą próbę stworzenia zespołu datuje się na rok 1974, bo właśnie wtedy przy janowickim Kole Gospodyń Wiejskich, jego ówczesna przewodnicząca, Helena Wojciech założyła zespół śpiewaczy. Jego działalność nie trwała jednak zbyt długo, po dwóch latach został rozwiązany. W 1978 roku kolejną, tym razem udaną, próbę zorganizowania zespołu podjęła Julia Simka. Po 2000 roku funkcję kierownika przejęła Hildegarda Wojtala.

"Jankowiczanie" w swoim repertuarze mają około 200 pieśni opracowanych ze zbiorów Juliusza Rogera i Adolfa Dygacza oraz zapomniane pieśni zebrane ze starych śpiewników. Są to pieśni z tematem wesela, miłości, sieroctwa, zalotów oraz pracy na roli. Zespół na przeglądach i koncertach występuje w oryginalnych, ponad 100-letnich strojach pszczyńskich odziedziczonych po matkach lub babkach.

Swoje pieśni, zwłaszcza podczas przeglądów, wykonują a’capella, jednak zdarza się, że przygrywa im akordeonistka Maria Bałuch. Zespół, w ciągu 40 lat działalności, zdołał zgromadzić na swoim koncie liczne nagrody, wyróżnienia zdobyte na przeglądach i festiwalach folklorystycznych, między innymi regularnie występuje na: Regionalnym Festiwalu Folklorystycznym w Woli, Spotkaniach pod Brzymem w Pszczynie, Wojewódzkim Przeglądzie Wiejskich Zespołów Artystycznych w Brennej, Ogólnopolskim Przeglądzie Zespołów Ludowych "Złoty Talizman" w Pawłowicach, Turnieju Zespołów Ludowych Ziemi Pszczyńskiej w Suszcu, Międzynarodowym Przeglądzie Zespołów "Złoty Kłos" w Zebrzydowicach, Wojewódzkim Przeglądzie Zespołów Folklorystycznych "Wici" w Chorzowie.

Oprócz tego Zespół aktywnie uczestniczy w życiu swojej wsi, organizując i współorganizując większość wydarzeń kulturalnych jakie mają miejsce w Jankowicach.

Wręczono nagrody w dziedzinie kultury - 20.12.2018
Wręczono nagrody w dziedzinie kultury - 20.12.2018 · fot.


Nagrodę główną za wygraną w XIV edycji konkursu piosenki poetyckiej "Sentymenty" z rąk Burmistrza Pszczyny Dariusza Skrobola odebrała Zuzanna Piech, uczestniczka zajęć wokalnych u pani Ewy Chlebek. Zuza wystąpiła tuż przed galą wręczenia nagród i zaśpiewała konkursową piosenkę "Życzenia z całego serca" (muz. Andrzej Zieliński, sł. Andrzej Jastrzębiec-Kozłowski) przy akompaniamencie pani Ewy Chlebek.43-200 Pszczyna
ul. Piastowska 1

tel. 032 2104551

BM / pless.pl

REKLAMA

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu pless.pl zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.

REKLAMA