pless.pl - medium nr 1 w Pszczynie pless.pl

medium nr 1 w Pszczynie

Wiadomości

  • 12 września 2018
  • wyświetleń: 6271

Zmarł Zygmunt Orlik - historyk, autor publikacji o Pszczynie

Zmarł Zygmunt Orlik - historyk, nauczyciel, autor wielu publikacji traktujących o dziejach ziemi pszczyńskiej. W 2016 roku Zygmunt Orlik otrzymał medal "Za zasługi dla Powiatu Pszczyńskiego".

Zygmunt Orlik pochodził z Kryr. Z wykształcenia był historykiem. W latach 1973-1975 był dyrektorem Gminnego Zespołu Szkół w Pawłowicach, a w latach 1982-1985 pełnił funkcje dyrektora Liceum Ogólnokształcącego im. Bolesława Chrobrego w Pszczynie. Przez wiele lat był wizytatorem-metodykiem z historii w katowickim kuratorium oświaty. Na tym stanowisku stał się prekursorem nauczania historii regionalnej w szkołach ziemi pszczyńskiej. Na emeryturę przeszedł w 1985r.

W latach 1998-2002 pełnił funkcję radnego Rady Powiatu Pszczyńskiego, był też członkiem Komisji Edukacji, Kultury i Rekreacji oraz Komisji Samorządności i Pożytku Publicznego. Na szczególną uwagę zasługuje jego działalność na niwie pisarstwa historycznego. Zasłynął jako autor kilkunastu książek popularno-naukowych z zakresu dziejów regionalnych i wojskowości. Opracował 13 monografii historycznych miejscowości z terenu powiatu pszczyńskiego. W 2013r. wydał w ramach Biblioteczki Ziemi Pszczyńskiej publikację pt. "Pamiętny rok 1945 na ziemi pszczyńskiej". W tym samym roku został laureatem nagrody "Genius Loci - Wierny Opiekun Ziemi Śląskiej", przyznawanej pisarzom regionalnym. Napisał ponad pół tysiąca artykułów z zakresu dziejów śląska.


Pogrzeb Zygmunta Orlika odbędzie się w piątek (14 września) o godzinie 11.00 w kościele parafialnym w Kryrach.

new / pless.pl

REKLAMA

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu pless.pl zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.

REKLAMA