pless.pl - medium nr 1 w Pszczynie pless.pl

medium nr 1 w Pszczynie

Wiadomości

  • 29 listopada 2017
  • 1 grudnia 2017
  • wyświetleń: 4884

W naszym powiecie znany operator kręci film o okresie stanu wojennego

Mikołowianin Adam Sikora kręci swój najnowszy film zatytułowany "Autsajder" w plenerach Kobióra.

Adam Sikora
W Kobiórze Adam Sikora kręci film o okresie stanu wojennego. · fot.


Film "Autsajder" jest inspirowany prawdziwymi wydarzeniami z okresu stanu wojennego i początku lat 80. Część scen rozgrywa się w małym miasteczku na Śląsku. Bohaterem filmu jest młody chłopak Franek, który zostaje wplątany w tryby przerażającej machiny stanu wojennego. Jego dotychczasowa niewinność i wrażliwość zostają poddane próbie. Musi bronić się przed donosami kolegów zaangażowanych w struktury podziemne, ale też przed zalewem cynicznej struktury przemocy. Nastolatek zostaje osadzony w obozie dla internowanych.

Film reżyseruje Adam Sikora, operator filmowy, fotograf i malarz, autor filmów telewizyjnych ("Boże ciało", "Blusmeni. Ballada o Janku "Kyksie" Skrzeku") oraz fabularnych ("Ewa"). Twórca był wielokrotnie nagradzany, m.in. za zdjęcia do filmu "Essential Killing" Jerzego Skolimowskiego.

W filmie występują Dorota Pomykała, Katarzyna Gałązka, Jan Dravnel, Marek Kalita, Mariusz Bonaszewski, Adam Bobik, Robert Gularczyk, Grzegorz Mielczarek, Maciej Konopiński, Tomasz Sapryk i inni. Główną rolę gra Łukasz Sikora, syn reżysera. Produkcja jest finansowana przez Wytwórnię Filmów Dokumentalnych i Fabularnych oraz Polski Instytut Sztuki Filmowej.

W dniu 14 listopada zdjęcia były kręcone na drodze "Książęcej" w Kobiórze i obejmowały przejazd "czarnej wołgi", którą "ubecja" wiezie bohatera w nieznanym kierunku. Pomocy ekipie filmowej w zakresie ograniczenia ruchu na drodze w trakcie przejazdu kultowej już limuzyny, udzielili pracownicy brygady komunalnej Urzędu Gminy, którzy wykonali kilka fotografii z planu zdjęciowego. Film na ekrany kin wejdzie prawdopodobnie w 2019 roku.

new / pless.pl, źródło: UG Kobiór

REKLAMA

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu pless.pl zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.

REKLAMA