pless.pl - medium nr 1 w Pszczynie pless.pl

medium nr 1 w Pszczynie

Edukacja

  • 21 listopada 2017
  • wyświetleń: 1199

[ZDJĘCIA] O przyszłości Unii Europejskiej w III LO

W piątek, 17 listopada uczniowie klas z rozszerzeniem z wiedzy o społeczeństwie wzięli udział w zajęciach Europejskiego Uniwersytetu Latającego, którego tematem była przyszłość Unii Europejskiej.

O przyszłości Unii Europejskiej w III LO - 17.11.2017 · fot.


Europejski Uniwersytet Latający to akcja edukacyjna skierowana do uczniów szkół ponadpodstawowych realizowana przez Przedstawicielstwo Komisji Europejskiej w Polsce, Team Europe i Centrum Edukacji Obywatelskiej. Jej celem jest zainteresowanie młodzieży tematyką unijną oraz zwiększanie wiedzy uczniów i uczennic na tematy związane z praktycznym wymiarem członkostwa Polski w UE. III Liceum Ogólnokształcące było jedną z 15 szkół z całej Polski, w której realizowana była IV edycja projektu EUL.

Warsztaty rozpoczęły się od prezentacji dotyczącej Unii Europejskiej w lokalnym środowisku. W tym celu uczniowie klasy III A przeprowadzili wywiad z burmistrzem Pszczyny Dariuszem Skrobolem, Adamem Kusiem z Referatu Rozwoju i Funduszy Europejskich oraz przedstawicielem Lokalnej Grupy Działania "Ziemia Pszczyńska" - Aleksandrą Jeleń-Pyclik. Przedstawili też sposoby wykorzystania funduszy unijnych w naszej szkole.

O przyszłości Unii Europejskiej w III LO - 17.11.2017
O przyszłości Unii Europejskiej w III LO - 17.11.2017 · fot.


Czy brexit to koniec UE? Czy proces integracji powinien trwać? Dlaczego Unia wciąż jest atrakcyjna dla innych krajów? Jakie wyzwania stoją przed UE w 60 rocznicę utworzenia? Odpowiedzi na te pytania udzielił ekspert Team Europe przy Przedstawicielstwie Komisji Europejskiej w Warszawie prof. nadzw. dr hab. Krzysztof Krysieniel podczas wykładu na temat przyszłości Unii Europejskiej.

Część warsztatową poprowadził Mateusz Konieczny - trener i animator z Pracowni Inspiracji Kulturalnych, laureat konkursu dla animatorów społecznych im. Heleny Radlińskiej. Podczas pracy w grupach uczniowie zastanawiali się, jak wygląda Unia dziś, a jak będzie wyglądała w 2025 roku.

O przyszłości Unii Europejskiej w III LO - 17.11.2017
O przyszłości Unii Europejskiej w III LO - 17.11.2017 · fot.


Zajęcia w ramach Europejskiego Uniwersytetu Latającego były praktyczną lekcją, podczas której uczniowie uświadomili sobie, że Unia Europejska zajmuje się bezpośrednio wieloma obszarami życia codziennego, a młodzi ludzie mogą mieć wpływ na decyzje podejmowane przez instytucje unijne.

43-200 Pszczyna
ul. Kazimierza Wielkiego 5

tel. 32 2103620

III LO

REKLAMA

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu pless.pl zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.

REKLAMA