pless.pl - medium nr 1 w Pszczynie pless.pl

medium nr 1 w Pszczynie

Wiadomości

  • 26 września 2017
  • 28 września 2017
  • wyświetleń: 2669

Pokaz filmu "Johann Christian Ruberg" i spotkanie z twórcami

Za nami:

W czwartek, 28 września o godzinie 17.00, w ramach cyklu Studium Muzealne, chętni będą mogli zobaczyć film pt. "Johann Christian Ruberg", który został zrealizowany przez pracowników Muzeum Miasta Mysłowice. Po pokazie odbędzie się spotkanie z twórcami.

Ponad dwudziestominutowy obraz prezentuje postać wynalazcy, który dzięki swej wiedzy, pracowitości i dociekliwości zapisał się w historii Górnego Śląska. Zainteresowania Johanna Christina Ruberga obejmowały szeroki zakres, w tym metalurgię, produkcję szkła, wydobywanie węgla. Najważniejszym jego osiągnięciem było opracowanie metody wytopu cynku zwanej "śląską", która umożliwiła produkcję tego metalu na skalę przemysłową. Efekty wynalazku były imponujące. Około 1860 r. górnośląski przemysł cynkowy stał się liderem w wytwarzaniu cynku w Europie oraz miał 40-procentowy udział w produkcji światowej. Wymogiem procesu technologicznego wytopu cynku było duże zużycie węgla kamiennego, co spowodowało dynamiczny rozwój górnictwa na Śląsku.

Głównym impulsem do realizacji filmu była, przypadająca w bieżącym roku, 210. rocznica śmierci tego wybitnego wynalazcy. Opowiedziany obrazem i dźwiękiem życiorys Ruberg ma nie tylko upamiętnić tą zasłużoną dla Górnego Śląska postać, ale także przekazać odbiorcom wiedzę dotyczącą przemysłowego dziedzictwa regionu.

Film powstał dzięki współpracy z placówkami muzealnymi w naszym regionie. Były to: Muzeum Zamkowe w Pszczynie, Muzeum Górnictwa Węglowego w Zabrzu, Muzeum Górnośląski Park Etnograficzny w Chorzowie, Muzeum w Gliwicach. Wykorzystano także zasoby Archiwum Państwowego w Katowicach Oddział w Pszczynie. Pomocy przy realizacji okazały Stowarzyszenie Mysłowicki Detektyw Historyczny, Stowarzyszenie na rzecz Powstania Muzeum Cynku w Katowicach, Fundacja Ochrony Dziedzictwa Przemysłowego Śląska we Wrocławiu oraz osoby prywatne.

Po projekcji odbędzie się spotkanie z twórcami: Wojciechem Kubowiczem i Markiem Blautem. W jego trakcie autorzy opowiedzą o procesie powstawania filmu.

Pokaz filmu „Johann Christian Ruberg” i spotkanie


43-200 Pszczyna
ul. Brama Wybrańców 1

tel. 032 2103037
tel. 032 4490888

BM / pless.pl, źródło: Muzeum Zamkowe

REKLAMA

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu pless.pl zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.

REKLAMA