pless.pl - medium nr 1 w Pszczynie

Wiadomości

  • 20 grudnia 2015
  • 23 grudnia 2015
  • wyświetleń: 32775

Pszczyński rynek już otwarty - zdjęcia

Blisko trzy tygodnie później niż wcześniej planowano zakończył się remont pszczyńskiego rynku. W poniedziałek ściągnięte zostało tymczasowe ogrodzenie wokół placu budowy. Mimo to, po raz pierwszy od wielu lat podczas świąt Bożego Narodzenia oraz zimą nie będzie można poślizgać się tutaj na lodowisku.

rynek
Pszczyński rynek przed remontem (sierpień 2015) i po remoncie (grudzień 2015) · fot.


Inwestycja związana z remontem pszczyńskiego rynku dobiegła końca. Prace były poprzedzone wykopaliskami archeologicznymi i od samego początku budziły szereg wątpliwości wśród radnych i mieszkańców. Przetarg na wykonanie projektu wygrała pracownia Maksiplan, a na roboty budowlane ZPUH Betonit. Koszt wykonania tych ostatnich miał wynieść 1.155.865,38 złotych.

Choć pierwotnie zakończenie prac planowano na koniec listopada, to Katarzyna Huptys, naczelniczka Wydziału Gospodarki Komunalnej Urzędu Miejskiego w Pszczynie, tłumaczy dziś, że opóźnień nie ma. - Umowa był aneksowana 30 listopada, a prace zostały wykonane zgodnie z tą umową. Dodaje, że urząd nie ma żadnych zastrzeżeń do tej inwestycji, choć ostatecznie jej realizacja wzrosła i kosztowała gminę 1.219.880,61 zł brutto.

Rynek po remoncie - 21.12.2015 · fot.


Tymczasem już w listopadzie okazało się, że prac nie uda zakończyć się w pierwotnie planowanym terminie. Wykonawca tłumaczył to wówczas skomplikowanym sposobem układania kostki.

- Po analizie i po spotkaniu z inwestorem, wykonawcą oraz projektantem zdecydowaliśmy o zamianę kostki środkowej z dwóch na jedną. Z tego powodu był aneks. Decyzję o nim podjęliśmy w ostatnim dniu, kiedy wiedzieliśmy, że terminu nie uda się dotrzymać - zaznacza burmistrz Dariusz Skrobol. Jak mówi, nie można wskazać winnych opóźnienia: - Stwierdziliśmy, ze wina nie leży po niczyjej stronie, ale po stronie materiału - objaśniał w poniedziałek podczas otwarcia rynku.

Ostatecznie roboty zakończono zgodnie z nową umową, czyli 17 grudnia. Do tego dnia wymieniono nawierzchnię na rynku, ułożono ją w nowy wzór, a także zmieniono rozmieszczenie ławek wokół. Przy studni oraz fontannie kostkę ułożono w elipsę. Popularna wśród turystów ławeczka księżnej Daisy została przesunięta nieznacznie w kierunku Bramy Wybrańców.

Poza drobnymi zmianami nowa kompozycja nie różni się znacznie od swojej poprzedniczki. W nawierzchni nie ma już natomiast braków i wystających kostek, o które można było się potknąć. Dodatkowo wybudowano trzy podjazdy dla osób niepełnosprawnych (od strony ulic: Piastowskiej, Strażackiej i Wojska Polskiego).

We wschodniej części rynku w oczy rzuca się natomiast nowa skrzynka prądowa. - Puszczanie skrzynek prądowych w samą powierzchnię było zbyt niebezpieczne ze względu na wodę. Prąd na rynku musi być ze względu na organizowane imprezy i za zgodą konserwatora została ona obudowana w tej formie - wyjaśnia burmistrz.

rynek, remont, skrzynka prądowa
Nowa skrzynka prądowa na pszczyńskim rynku · fot.


Ze względu na to, że nie udało się dochować pierwotnych terminów zakończenia inwestycji burmistrz potwierdził, że w tym sezonie zimowym lodowiska na pszczyńskim rynku nie będzie.

Dariusz Skrobol przyznał, że czuje satysfakcję z tej inwestycji. - Wizualnie jest według tego, co założyli projektanci. Teraz ocenią to mieszkańcy, czy to, co zostało położone na rynku jest lepsze od tego co było - mówi burmistrz i dodaje, że w przyszłym roku planowane jest przeprojektowanie chodników wokół rynku.

Rynek po remoncie - zdjęcia z lotu ptaka - 18.12.2015 · fot.


Jak mówi, firma ZPUH Betonit realizowała także drugi etap przebudowy alei parkowej. Tam opóźnienie wyniosło kilka dni i wówczas Urząd Miejski naliczył kary umowne za niedotrzymanie terminu. W chwili obecnej ta sama spółka prowadzi jeszcze prace budowlane przy pszczyńskim skateparku.

Dane liczbowe:

Całkowita powierzchnia płyty rynku 3.255,50 m kw. = 0,32 ha
Ilość ławek istniejących: 24 szt. - ilość nie ulega zmianie/projektuje się zmianę lokalizacji
Ilość koszy: 17 szt. - ilość nie ulega zmianie/projektuje się zmianę lokalizacji
Ilość projektowanych siedzisk: 4 szt. - wokół "placyku" z fontannami

powierzchnia biol czynna (okręgi wokół drzew) 64,32 m kw. - bez zmian
powierzchnia biol. czynna ("zielenie") 64,90 m kw. - bez zmian
powierzchnia zabudowy studni 2,65 m kw. - bez zmian
powierzchnia utwardzona 3.123,63 m kw. - bez zmian

Razem: 3.255,50 m kw. - bez zmian


new / pless.pl

REKLAMA

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu pless.pl zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.

REKLAMA